Przedstawiciele społeczności muzułmańskiej w Polsce spotkają się w czwartek z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Spotkanie w Pałacu Prezydenckim zainauguruje obchody 85-lecia Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.
Jak powiedział PAP przewodniczący Związku, mufti Tomasz Miśkiewicz, spotkanie związane jest też ze świętem Miełlud, które miało miejsce w miniony wtorek. Weźmie w nim udział ok. stu osób, w tym przedstawiciele gmin muzułmańskich i duchowni.
Przewidziane są okolicznościowe modlitwy i część oficjalna, m.in. wręczenie odznaczeń państwowych najbardziej zasłużonym działaczom Związku, m.in. 100-letniemu imamowi Stefanowi Jasińskiemu, najstarszemu w kraju muzułmańskiemu duchownemu. W części artystycznej wystąpi zespół tatarskiej młodzieży "Buńczuk". Będzie też jubileuszowy tort z okazji 85-lecia MZR.
Mufti Miśkiewicz pytany przez PAP, czy prezydent Komorowski będzie też mógł skosztować tradycyjnego pierekaczewnika, dania tatarskiego spopularyzowanego m.in. za sprawą ubiegłorocznej wizyty w Podlaskiem brytyjskiego następcy tronu księcia Karola, odpowiedział, że w Pałacu Prezydenckim nie, ale polscy muzułmanie liczą na przyjazd Bronisława Komorowskiego do województwa podlaskiego.
Kilka miesięcy temu prezydent spotkał się ze społecznością muzułmańską i tatarską, przy okazji odsłonięcia w Gdańsku pomnika Tatara RP. Pomnik stanął w parku Oruńskim, gdzie mieści się Narodowe Centrum Kultury Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej.
Muzułmański Związek Religijny w RP jest najstarszą i najważniejszą w kraju organizacją polskich wyznawców islamu. Główne obchody jubileuszu 85-lecia organizacji zaplanowano na maj. Liderzy Związku szacują, że w kraju jest ok. 5 tys. polskich wyznawców islamu, głównie pochodzenia tatarskiego. Największe ich skupiska są w województwie podlaskim.
Liczbę wszystkich muzułmanów w Polsce szacują na 20-25 tys. osób. Są to przede wszystkich biznesmeni, studenci, korpus dyplomatyczny i uchodźcy z krajów islamskich.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.