Trzy cykle obrazów i pokaz multimedialny wierszy Wisławy Szymborskiej autorstwa amerykańskiej artystki Jenny Holzer będzie można oglądać w kwietniu w Art Stations Foundation w Poznaniu.
Holzer należy do kręgu najwybitniejszych artystów swojego pokolenia. Z wykształcenia malarka i graficzka, artystka uczyniła centralnym elementem swojej twórczości tekst: na plakatach, na ławkach kamiennych czy za pomocą rzutników na fasadach budynków.
Najważniejszym wydarzeniem kwietniowego wernisażu wystawy będzie prezentacja 12 wierszy Wisławy Szymborskiej wyświetlanych na ścianach Starego Browaru i poznańskiego Ratusza 8 i 9 kwietnia. Wystawy obrazów będą prezentowane w Starym Browarze do końca sierpnia.
Według organizatorów, jest to wydarzenie na skalę światową, plasujące Poznań obok metropolii takich, jak Rzym, Paryż, Londyn, Rio de Janeiro czy Nowy Jork, w których odbywały się wielkoformatowe realizacje artystki.
"Co jednak szczególnie wyróżnia projekcje poznańskie to fakt, że ich treścią będą wiersze Wisławy Szymborskiej, która w 1996 r. otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, oraz że po raz pierwszy projekcje Jenny Holzer zainscenizowane zostaną w języku polskim" - poinformowała w czwartek PAP Małgorzata Szyk z Art Stations Foundations.
Jenny Holzer wespół z Wisławą Szymborską osobiście dokonały wyboru prezentowanych wierszy. Ponadto artystka samodzielnie wybrała odpowiednie lokalizacje w Poznaniu i opracowała filmy z wierszami.
Część wierszy, o wydźwięku politycznym: "Koniec i początek", "Dzieci epoki", "Tortury" oraz "Terrorysta", on patrzy", nawiązuje tematyką do prezentowanej w Poznaniu wystawy obrazów Holzer.
Pozostałe stanowią utwory utrzymane w rozpoznawalnej dla Szymborskiej ironiczno-refleksyjnej stylistyce: "Możliwości", "Pochwała złego o sobie mniemania", "Jacyś ludzie", "Chmury", "Myśli nawiedzające mnie na ruchliwych ulicach", "Trzy słowa najdziwniejsze", "Metafizyka", "Pożegnanie widoku".
Wystawa prac malarskich Jenny Holzer składa się z trzech cykli jej najnowszych obrazów.
W pierwszym każdy z obrazów olejnych na płótnie przedstawia odcisk ręki żołnierza amerykańskiego oskarżonego, lecz niekoniecznie skazanego za popełnienie zbrodni w Iraku.
W drugim Holzer odnalazła pewne ocenzurowane dokumenty i zamieniła czarne miejsca ingerencji cenzorskich na elementy kolorowe, przenosząc je na obrazy sitodrukowe.
Kolejny cykl malarski to mapy wykonane przez artystkę. Obrazy są reprodukcjami slajdów z prezentacji w programie PowerPoint, zaprezentowanej w Białym Domu przez Centralny Sztab Dowodzenia, a zawierającej propozycje strategii inwazji w Iraku.
Jenny Holzer urodziła się w 1950 r. w Gallipolis w USA. Studiowała nauki humanistyczne w Chicago. W 1972 zdobyła tytuł licencjata w zakresie sztuk pięknych.
W latach 70-tych ubiegłego wieku powstała pierwsza, bardziej znana seria prac jej prac "Truizmy". Zestawy krótkich, sentencji wydrukowała, jako plakaty i rozwiesiła na Manhattanie. Miało to sprowokować przechodniów do dopisywania komentarzy. Obecnie najbardziej charakterystyczne dla artystki są projekcje na fasadach budynków, które prezentowane były niemalże na całym świecie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.