Reklama

Szkody wyrządzone przez pandemię w edukacji są nieobliczalne

Na katastrofalne skutki pandemii dla edukacji wskazuje najnowszy raport UNICEF.

Reklama

Całkowite lub częściowe zamknięcie szkół dramatycznie skrzywdziło ponad 616 mln dzieci. Znacząco ucierpiało ich zdrowie psychiczne, zaś 370 mln zostało pozbawionych jedynego pełnego posiłku w ciągu dnia, który zazwyczaj otrzymywały w szkole. „To niemożliwa do przezwyciężenia strata w nauczaniu” – uważa Robert Jenkins, dyrektor ds. edukacji w UNICEF.

24 stycznia obchodzony był Międzynarodowy Dzień Edukacji, którego przesłaniem było hasło: „Odbudowa i przywrócenie do życia edukacji dla pokolenia COVID-19”. Było on okazją do opublikowania najnowszych statystyk dotyczących edukacji.

Na obszarach o niskich i średnich dochodach, zamknięcie szkół spowodowało, że nawet 70 proc. dziesięciolatków nie potrafi przeczytać prostego tekstu. Przykładowo, w Etiopii, dzieci w szkołach uczyły się do 40 proc. mniej matematyki niż dotychczas.

Pandemia odbiła się katastrofalnie na edukacji najuboższych. Sytuacja uległa pogorszeniu jednak także w krajach bogatych. W Stanach Zjednoczonych, straty w nauce zaobserwowano w wielu stanach, w tym w Teksasie, Kalifornii, Kolorado, Tennessee, Karolinie Północnej, Ohio, Wirginii i Maryland. W Teksasie dwie trzecie trzecioklasistów było poniżej swojego poziomu w matematyce w 2021 roku, w porównaniu z połową wszystkich dzieci w 2019 rok. Jak zaznaczył w rozmowie z Radiem Watykańskim Andrea Iacomini, z UNICEF Włochy, kłopoty w krajach tzw. Bogatego Zachodu uwypukliły nierówności społeczne. Problemem jest także wpływ na zdrowie psychiczne nieletnich.

„Jednym z problemów jest przedwczesne kończenie nauki. Wiele rodzin nie mogło pozwolić sobie na naukę zdalną, dlatego dzieci i młodzież porzucały szkołę. W wielu miejscach angażowano ich w pracę, by wesprzeć rodzinę. W kilku brazylijskich stanach 3 na 4 dzieci nie potrafi czytać. 10 proc. uczniów tego kraju, w wieku 10 do 15 lat, deklaruje, że nie wróci do szkoły po ponownym otwarciu. Z kolei w RPA uczniowie mają zaległości sięgające 75 proc. materiału – stwierdził Iacomini. – COVID-19 spowodował też wysoki poziom lęku i depresji wśród dzieci i młodzieży, najbardziej narażone na te zaburzenia są dziewczęta, młodzież i osoby mieszkające na obszarach wiejskich. W zeszłym roku Papież Franciszek zaproponował inicjatywę Globalnego Paktu Edukacyjnego. Mówił, że dzięki niej będzie można ożywić zaangażowanie na rzecz nowych pokoleń, odnowić pasję edukacji, uczyć się słuchania, dialogu i rozumienia. Zaprosił nas do połączenia sił, by formować dojrzałych ludzi do bardziej braterskiej ludzkości. To niezbędny sojusz i powinien objąć skuteczną politykę inwestycji w edukację i wsparcie nauczycieli.“

 

 
«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
4°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
1°C Wtorek
rano
3°C Wtorek
dzień
wiecej »

Reklama