O obronę prześladowanych chrześcijan zaapelowali do wspólnoty międzynarodowej słowaccy biskupi. W sposób szczególny zwrócili uwagę na trudną sytuację chrześcijan na Bliskim Wschodzie.
„Obserwując przemoc stosowaną wobec braci chrześcijan, ich codzienne upokorzenia za wierność Chrystusowi i swoim przekonaniom – czytamy w oświadczeniu biskupów – wyrażamy naszą solidarność z prześladowanymi. Cały Kościół słowacki modli się za nich a teraz z całą mocą wzywamy wspólnotę międzynarodową do podjęcia bardziej skutecznych działań w obronie wolności religijnej i praw każdego człowieka do wolności sumienia”.
Swój apel episkopat adresuje szczególnie do przebywających dzisiaj w Brukseli ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej, by przyjęli oczekiwaną już od dłuższego czasu, jednoznaczną deklarację w tej sprawie. Biskupi spodziewają się, że Unia podejmie wreszcie aktywne działania w obronie prześladowanych chrześcijan w Iraku i gdzie indziej. Swój apel biskupi kończą życzeniem skierowanym do osób kreujących zagraniczną politykę Republiki Słowackiej: „Sprawę obrony wolności religijnej na świecie trzeba zawsze zaliczać do niezbędnych i pierwszoplanowych”.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.