Kolumbia zalegalizowała aborcję aż do 6 miesiąca ciąży. Taki wyrok wydał Trybunał Konstytucyjny. „Aborcja na życzenie jest niemoralna i brutalnie sprzeczna z życiem. Potrzebujemy solidarności, która pomaga wybierać prawdziwe dobro” – oświadczyli kolumbijscy biskupi.
Zmianę prawa przegłosowano zaledwie jednym głosem (5 głosy za do 4 przeciw). Wyrok jest odpowiedzią na wniosek organizacji społecznej Just Cause, która domagała się usunięcia aborcji z kodeksu karnego Kolumbii. Trybunał nie stanął jednak po stronie zwolenników aborcji na życzenie w dowolnym momencie trwania ciąży. Zgodnie z postanowieniem, aborcja może być od teraz przeprowadzona na życzenie do szóstego miesiąca ciąży. Jak dotąd była legalna jedynie w przypadku zagrożenia zdrowia fizycznego lub psychicznego kobiety, gdy ciąża była wynikiem gwałtu, bądź z powodu wady rozwojowej płodu.
Sąd zarekomendował także prace nad nowym prawem, które ma poprawić politykę zdrowotną w celu zapobiegania powikłaniom związanym z niebezpiecznymi aborcjami i niechcianymi ciążami, zwiększenie liczby programów edukacyjnych i dostępu do metod antykoncepcyjnych. Kongres został wezwany do jak najszybszego opracowania kompleksowych ram prawnych w tej kwestii.
Natychmiast po zapadnięciu wyroku głos zabrali przedstawiciele Kościoła. „Aborcja na życzenie jest aktem niemoralnym i brutalną praktyką sprzeczną z życiem”, zaznaczyli biskupi w wystosowanym oświadczeniu. Episkopat oświadczył, że odmówienie ochrony życia od poczęcia jest obrazą godności ludzkiej i podważa podstawy porządku społecznego i państwa prawa.
Luis José Rueda, arcybiskup Bogoty zaznaczył, że konstytucja mówi o prawie do życia jako o prawie podstawowym. Jeśli odmawia się ochrony życia najbardziej bezbronnych, to niespójne są jednoczesne żądania, by dbać o los ofiar innych przestępstw, jak przemoc, zabójstwo czy wojna.
Biskupi przypomnieli też, że prawdziwa troska o kobiety wymaga solidarności wszystkich ludzi. Pozwala ona tworzyć dobre alternatywy tam, gdzie zło wydaje się jedynym wyjściem. „Chcemy być pierwszymi, którzy pomogą dokonać właściwego wyboru, gdy aborcja wydaje się być rozwiązaniem. Czynimy to w imię Tego, który przyszedł, aby przynieść życie w obfitości” – czytamy w oświadczeniu episkopatu. Wyrażono w nim nadzieję, że państwo i wszyscy obywatele postarają się chronić i promować życie, w nawet w najbardziej złożonych okolicznościach.
Kolumbia jest kolejnym krajem Ameryki Łacińskiej, który niedawno zliberalizował dostęp do aborcji, obok Meksyku i Ekwadoru.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.