Cała Europa musi zrozumieć, co się tutaj dzieje. Mamy do czynienia z agresorem, który uprawia terroryzm.
Miasto jest puste, na razie, sytuacja jest spokojna. Czekamy, aż zaatakują nas od strony morza, ale wszystkie parafie i katedra są otwarte, aby rozdawać posiłki, zwłaszcza osobom starszym, które zostały same – powiedział agencji SIR biskup Odessy, Stanisław Szyrokoradiuk. Rozmowę telefoniczną przeprowadziła z nim dziennikarka agencji włoskiego episkopatu, M. Chiara Biagioni.
SIR: Ekscelencjo, zacznijmy od sytuacji w Chersoniu. Jaka jest tam sytuacja?
Bp. Szyrokoradiuk: Chersoń został zajęty przez Rosjan.
SIR: Czy były ciężkie ataki?
– W innych miejscowościach w pobliżu Chersonia doszło do ciężkich ataków. Chersoń nie był broniony, dlatego Rosjanie mogli wkroczyć do miasta. Teraz sytuacja jest spokojna. Tylko jedna parafia została całkowicie zniszczona przez bombę. Jest to mały kościół w pobliżu Chersonia. Na szczęście obyło się bez ofiar i wszyscy żyją. W Chersoniu natomiast jest parafia i ksiądz, którzy pracują już normalnie.
SIR: Jak wygląda sytuacja w Odessie?
– Są alarmy, zwłaszcza w nocy. Dla bezpieczeństwa śpimy w schronach podziemnych. Wiadomo, że w okolicach Odessy dochodzi do ataków, ale w mieście, na razie, dzięki Bogu, sytuacja jest spokojna. Czekamy, czekamy, aż zaatakują nas od strony morza. Jest to bardzo niebezpieczne.
SIR: Czy ludzie się boją?
– To normalne, że się boimy.
SIR: A jak Ksiądz Biskup przeżywa ten czas?
– Jesteśmy zajęci organizowaniem pomocy dla ludzi. Sklepy, zwłaszcza spożywcze, są zamknięte, więc wiele osób nie ma nic do jedzenia ani do picia. Dziennie przygotowujemy od 70 do 90 posiłków. Caritas Odessa prowadzi własną działalność, ale w tych dniach każda parafia w Odessie, a nawet katedra są otwarte, by przekazywać ludziom żywność i pomoc. Kościół działa. Codziennie odprawiane są cztery Msze święte. Niewiele osób przychodzi, bo boimy się tych ciągłych alarmów.
SIR: Czy dociera wiele próśb o pomoc?
– Całkiem sporo. Ewakuowano wiele dzieci i najmłodszych rodzin. Odessa to ludne miasto z ruchliwymi ulicami, ale teraz jest puste. Większość osób starszych pozostała na miejscu. Są samotni i potrzebują pomocy, zwłaszcza w zakresie żywności. W diecezji mamy ośrodki dla dzieci, ale za pośrednictwem Caritas Kijów i Caritas Odessa ewakuujemy je w bezpieczniejsze miejsca, do zachodniej Ukrainy i do Polski.
SIR: Co by się stało, gdyby Odessa dostała się w ręce rosyjskie?
– Nie sądzimy, że jest to możliwe, a miasto będzie się bronić.
SIR: Czy Ksiądz Biskup chciałby wystosować apel?
– Cała Europa musi zrozumieć, co się tutaj dzieje. Mamy do czynienia z agresorem, który uprawia terroryzm. Jakże wiele domów, budynków, cywilów zostało zniszczonych. Bardzo wielu nie żyje. To jest terror. Wczorajszy atak na elektrownię jądrową był również aktem bardzo poważnym i niebezpiecznym. Europa musi zrozumieć, że ta wojna jest zagrożeniem nie tylko dla Ukrainy, ale dla całej Europy. Ale chcę też powiedzieć: dziękuję! Dziękujemy wszystkim, którzy przesyłają nam pomoc, solidarność i modlitwę. Jest to bardzo ważne. Za to chcemy podziękować! Trzeba uczynić wszystko, co możliwe, aby ocalić pokój.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.