Seks pochodzi od Boga

„Współżycie seksualne nie jest owocem grzechu pierworodnego, ani działania złego ducha. Nasza seksualność pochodzi od Boga” – przekonywał o. Ksawery Knotz podczas spotkania z mieszkańcami Krosna.

„Na samym początku musimy odkryć, że to Pan Bóg wymyślił życie seksualne człowieka i to wszystko, co się dzieje w życiu małżonków jest dobre, pochodzi od Boga i istnieje od samego początku” – mówił o. Ksawery Knotz, duszpasterz rodzin, autor książek o tematyce związanej z życiem seksualnym. Przypomniał, że małżeństwo jest najstarszym powołaniem człowieka.

„To Pan Bóg tak wymyślił, że mężczyzna i kobieta od początku lgną do siebie i chcą zakładać rodzinę” – powiedział kapucyn.

Zauważył, że Boga nie można kojarzyć tylko z liturgią, bo jest on także w ludzkiej cielesności i seksualności. Podkreślał, że grzechy pochodzą nie od ciała, ale z serca i to serce należy zmieniać, aby stawało się lepsze. „Bóg też miał ludzkie ciało, ale miał inne serce i chce nam dać swoje serce” – mówił o. Knotz.

Stwierdził, że problemem jest zredukowanie seksu jedynie do przyjemności. Zaznaczył jednak, że samo pobudzenie seksualne czy myśli dotyczące tej sfery ludzkiego życia nie muszą być złe.

O. Ksawery Knotz jest franciszkaninem–kapucynem, kapłanem od 1991 r. Specjalizuje się w duszpasterstwie rodzin, prowadzi rekolekcje dla małżeństw oraz stronę internetową – www.szansaspotkania.net.

W swoich wystąpieniach porusza sprawy istotne w małżeństwie i narzeczeństwie, powtarza, że seks nie jest czymś wstydliwym, ma natomiast prowadzić do pełniejszego przeżywania miłości małżeńskiej. Napisał kilka książek na ten temat, m.in. „Seks jest boski, czyli erotyka katolika”, czy „Seks jakiego nie znacie”.

Spotkanie odbyło się przy klasztorze ojców kapucynów w Krośnie, a zorganizowała je młodzieżowa wspólnota Grupa Pańskiej Służby. Konferencja zgromadziło ok. 150 osób.

«« | « | 1 | » | »»
 • +antysmok
  28.02.2011 08:14
  Tylko czemu tego wszystkiego nie wie część (a mówię tu antyklerykalnych) forumowiczów z onet.pl?
 • jaacek
  28.02.2011 20:58
  Dlaczego w Najświętszej Rodzinie nie było SEKSU??? Czyz nie byłoby to pieknym wzoremi i natchnieniem dla małżeństw tylu pokoleń chrześcijań? Dlaczego Maryja pozostała dziewicą ia tak się to podkreśla? Czyż nie byłoby pięknym wezwaniem w litanii: "matko pięknego seksu módl się za nami"??? Ileż mniej uczyczypliwych uwag o katolicyzmie byłoby wówczas na Onecie :)))

  PS. Nie wybrzydzajmy na Onet. Wszak jego serwerownię poświęcił metropolita krakowski w asyście prezydenta miasta, kamer, fleszy i mikrofonów.

  PS2. Seks & drugs an& rock & roll- wszystko stworzył Bóg. Dla nas! Bawmy się więc, śpiewajmy, tańczmy i... i w ogóle :))) Fajni tacy księża, którzy uczą tego co lud chce słuchać:))) Protestantyzacja kk się rozkręca :))))
 • fi
  02.03.2011 10:25
  @ jaacek: poczytaj sobie stronę Małego Gościa niedzielnego :) tam jest odpowiedź na zadane przez Ciebie pytanie.
 • TYatuś
  05.03.2011 11:45
  Dlatego życie seksualne jest w katolicyzmie całkowicie regulowane −tak, jak kościelne nabożeństwo. Każdy gest, każde słowo kapłana w czasie mszy świętej (zwłaszcza tej starej – trydenckiej) były opisane i pod karą grzechu lekkiego lub ciężkiego musiało być przestrzegane; słowa wypowiadane wyraźnie, strój ściśle określony, ruchy rąk, ukłony ciała, wszystkie czynności dokładnie sprecyzowane (co ciekawe, akty liturgiczne miały niekiedy podtekst seksualny, jak trzykrotne zanurzanie paschału w stągwi wody w czasie wielkosobotniej liturgii chrzcielnej). Podobnie każdy gest, każda aktywność seksualna jest szczegółowo określona i opisana w podręcznikach teologii moralnej w rozdziale „de sexto” (o szóstym przykazaniu). W ten sposób zasady seksualności zostają całkowicie wyprowadzone na zewnątrz. Tu człowiek nie ma nic do powiedzenia. Tu decyduje Bóg. Seks staje się tabu.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  17°C Poniedziałek
  noc
  13°C Poniedziałek
  rano
  19°C Poniedziałek
  dzień
  20°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »