Czy budujesz małżeństwo na Bogu, czy nie – będzie burza

O. Adam Szustak przyciągnął na KUL rekordową liczbę osób. Ludzie byli wszędzie: w kościele akademickim, na chórze, w prezbiterium, na placu przed kościołem, na balkonach i trawnikach.

Spotkanie z o. Adamem Szustakiem początkowo zaplanowano w największej sali Centrum Transferu Wiedzy na KUL. Zakonnik został zaproszony przez Duszpasterstwo Akademickie KUL, które regularnie gromadzi ciekawych gości w ramach cyklu: „Duchowość mężczyzny i kobiety”. Wydawać się mogło, że rekord publiczności został pobity na spotkaniu z Pawłem Królikowskim, a potem - z ks. Piotrem Pawlukiewiczem, jednak okazało się, że na katechezę o. Szustaka przyszła taka liczba osób, że trzeba było zmienić miejsce konferencji. Czy budujesz małżeństwo na Bogu, czy nie – będzie burza   ks. Rafał Pastwa /Foto Gość Największa sala nie pomieściła chętnych. Ostatecznie uczestników spotkania zaproszono do kościoła akademickiego, ale i ten ich nie zmieścił. Setki osób słuchały o. Adama na placu przed świątynią i na balkonie CTW. Zakonnik mówił o relacjach damsko-męskich w perspektywie małżeństwa i w odniesieniu do wiary w Boga. Swoje oryginalne przemyślenia oparł na fragmentach Pieśni nad Pieśniami. Czy budujesz małżeństwo na Bogu, czy nie – będzie burza   ks. Rafał Pastwa /Foto Gość – Jak doskonale wiecie, strasznie dużo małżeństw nie wychodzi. I to nie tylko takich spoza Kościoła, tylko tych kościelnych małżeństw dużo nie wychodzi. Statystycznie, mniej więcej 50 proc. małżeństw kończy się rozwodem. A wcale to nie znaczy, że pozostałe 50 proc. małżeństw to są raje i oazy szczęścia, tylko takie, które się nie rozpadły – podkreślał. W tym kontekście zwrócił uwagę na przypowieść o domu zbudowanym na piasku i domu zbudowanym na skale oraz na komentarz Benedykta XVI do tego fragmentu Ewangelii. O. Szustak za teologiem podkreślił, że nawet jeśli dom będzie zbudowany na skale to i tak przyjdzie burza. – Bez względu na to, czy budujesz na Bogu, czy nie budujesz na Bogu – będzie burza. Jestem przekonany, że wielu wierzących żyje w przekonaniu, że Pan Bóg niby coś takiego obiecał, że jak tylko będziemy z Nim, jak będziemy Mu wierni, będziemy żyć według Jego reguł – to nie będzie trudności w życiu. Czy zbudujecie małżeństwo na Panu Bogu, czy bez Pana Boga – będzie burza. Przyjdzie burza, rypnie w dom, woda naleje się do piwnicy, ale dom na skale nie runie – mimo tej burzy – podkreślał.

Czy budujesz małżeństwo na Bogu, czy nie – będzie burza   ks. Rafał Pastwa /Foto Gość - Zbudowanie małżeństwa na skale nie oznacza, że nie będzie burzy. Będzie. Być może nie jedna – ale mimo tych burz – to małżeństwo przetrwa – akcentował o. Szustak. Zwracał uwagę, że żona i mąż mają stanowić „godnych siebie przeciwników”. Brak dysproporcji w związku jest zdaniem o. Szustaka pierwszym krokiem budowania związku na skale.

Wskazał na różnice psychiki kobiety i mężczyzny, także w kontekście seksualności i cielesności. Podkreślił, że 99 proc. osób może „seksualność zrobić w sekundę, bo tego nawet nie trzeba się uczyć, ale nie o to chodzi”. Zdaniem dominikanina wstrzemięźliwość seksualna przed ślubem nie powinna wynikać z lęku przed grzechem czy piekłem, ale z faktu, że podjęcie współżycia seksualnego wyłącza myślenie i uniemożliwia podjęcie właściwej i trwałej decyzji – jaką jest małżeństwo. - Najpierw zbadaj, poznaj – a potem myśl o seksie – mówił.

Zwracając uwagę na wielką liczbę rozwodów, zdarzających się nawet niekiedy już rok po ślubie, mówił o konieczności poznania wzajemnego narzeczonych i konieczności długiej formacji w tym zakresie. Przyrównał tu wieloletnią formację przed sakramentem kapłaństwa do krótkiej i niekiedy powierzchownej formy przygotowania do sakramentu małżeństwa.

Obszerna relacja ze spotkania z o. Szustakiem niebawem w naszym serwisie.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

  • spe
    12.06.2018 12:05
    Kiedy oni już się zdecydowali na zawarcie sakrament małżeństwa i przyszli z tym do kancelarii parafialnej, to jest ZA PÓŹNO na jakieś wielkie nauki formacyjne, zwłaszcza ciągnące się miesiącami (latami?!). One muszą odbywać się dużo wcześniej. Powinny mieć miejsce np. jako katolickie lekcje "przygotowania do życia w małżeństwie i rodzinie" - alternatywne dla państwowych, podobnie jak lekcje religii są alternatywą względem lekcji etyki.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
18°C Czwartek
dzień
19°C Czwartek
wieczór
15°C Piątek
noc
12°C Piątek
rano
wiecej »