W katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny zostaną wybudowane krypty biskupów radomskich. Poinformował o tym wiernych 27 lutego proboszcz parafii ks. Edward Poniewierski podczas niedzielnych Mszy św.
Nowością będzie modernizacja systemu grzewczego świątyni - ciepło będzie pozyskiwane z ziemi. W tym celu zostanie dokonanych 55 odwiertów na głębokości 80 metrów. Ks. proboszcz zapowiedział również, że w całym kościele zostanie wymieniona posadzka, którą zastąpią płyty granitowe, które są dobrym izolatorem. Wykończony ma być także fronton kościoła. Pojawią się tam figury świętych Apostołów Ewangelistów. "Takie mamy plany w najbliższym czasie. Dlatego zachęcam wszystkich, aby wsparli nasze zamierzenia" - powiedział ks. Poniewierski.
W ubiegłym roku parafia katedralna otrzymała prawie 600 tys. złotych wsparcia unijnego. Dzięki pozyskanym funduszom zainstalowano sygnalizację alarmową na wypadek pożaru i włamania oraz systemy: telewizji dozorowej i monitoringu na zewnątrz zabytku w rejonie parku. Dzięki temu zarówno neogotycki obiekt, jak i jego wyposażenie zostały odpowiednio zabezpieczone przed pożarem lub kradzieżą.
Katedra usytuowana jest w centralnej części miasta, naprzeciwko największego, zabytkowego parku miejskiego i w sąsiedztwie zabytkowych kamienic. Tę część miasta często odwiedzają turyści i pielgrzymi. Jednocześnie w parku miejskim, zwłaszcza w godzinach wieczornych i nocnych, często dochodzi do interwencji straży miejskiej i policji. Z tego względu odpowiednie zabezpieczenie katedry jest niezbędne.
Nie są to jedyne środki, jakie w ostatnim czasie pozyskała parafia. Radomscy radni przyznali też dofinansowanie w wysokości 700 tys. zł na remont świątyni.
Kościół Mariacki w Radomiu jest trójnawową bazyliką z transeptem i trzema portalami. Projekt nawiązuje do gotyku francuskiego. Wysokie, 72-metrowe wieże swym kształtem przypominają wyższą wieżę Kościoła Mariackiego w Krakowie. Wnętrze radomskiej katedry jest podobne do wnętrz zachodnioeuropejskich kościołów gotyckich. W kościele odbywa się całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. W lewym przedsionku znajduje się sarkofag tragicznie zmarłego biskupa Jana Chrapka z jego popiersiem.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.