Rok ks. Włodzimierza Sedlaka obchodzony będzie od maja w Radomiu - zdecydowali w poniedziałek radomscy radni. Radomianie chcą w ten sposób upamiętnić postać honorowego obywatela tego miasta - duszpasterza i twórcy polskiej szkoły bioelektroniki.
Obchody mają się rozpocząć w maju podczas III Festiwalu Filozofii "Okna" im. prof. Leszka Kołakowskiego. Jeden dzień imprezy poświęcony będzie ks. Sedlakowi; zaplanowano m.in. wykłady jego uczniów i innych badaczy bioelektroniki.
W październiku, kiedy obchodzona będzie setna rocznica urodzin ks. Sedlaka, planowana jest uroczysta sesja Rady Miejskiej w Radomiu. Przygotowana zostanie m.in. specjalna wystawa, a w konfesjonale w radomskiej katedrze, w którym na ogół kapłan spowiadał wiernych, pojawi się pamiątkowa tabliczka.
Z inicjatywą ogłoszenia Roku Włodzimierza Sedlaka wystąpił Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska w Radomiu. Przedsięwzięcie uzyskało poparcie biskupa ordynariusza diecezji radomskiej Henryka Tomasika.
Ks. Włodzimierz Sedlak był profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, twórcą polskiej szkoły bioelektroniki, elektromagnetycznej teorii życia i pojęcia wszechpróżni.
Ks. Sedlak urodził się 31 października w Sosnowcu. Ukończył seminarium duchowne w Sandomierzu oraz dwa fakultety na wydziale Matematyczno - Przyrodniczym Uniwersytetu im. Marii Skłodowskiej - Curie w Lublinie.
Święcenia kapłańskie otrzymał w 1935 roku. Pracował w parafiach w Ćmielowie i Siennie. W 1952 roku przeniósł się do Radomia. W 1960 rozpoczął pracę na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej KUL. Zmarł w Radomiu 17 lutego 1993 r. Jest honorowym obywatelem tego miasta, a także - Sosnowca, gdzie się urodził, i Skarżyska - Kamiennej, gdzie mieszkała jego rodzina.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.