Rosyjska agresja wojskowa na Ukrainę jest zbrodnią przeciwko prawu międzynarodowemu, przeciwko prawom człowieka, przeciwko wolności i przeciwko ludzkości – stwierdzają członkowie Międzynarodowej Komisji Teologicznej.
Jej zadaniem jest pomaganie Stolicy Świętej, w szczególności Kongregacji Nauki Wiary w studiowaniu ważniejszych kwestii doktrynalnych. Składa się ona z teologów pochodzących z różnych szkół i narodowości, wyróżniających się wiedzą teologiczną i wierność Magisterium Kościoła.
Oto treść oświadczenia tego gremium w tłumaczeniu na język polski:
My, teologowie z różnych krajów i kontynentów, wyrażamy naszą pełną solidarność z apelami Kościołów chrześcijańskich na Ukrainie o powstrzymanie rosyjskiej agresji wojskowej na ich kraj. Z całą mocą potępiamy tę wojnę przeciwko suwerennemu państwu ukraińskiemu. Ten niesprowokowany atak, który kosztował już życie tysięcy ludzi, nie może mieć żadnego usprawiedliwienia. Jeśli będzie kontynuowany, będzie kosztował jeszcze wiele ludzkich tragedii. Jest to zbrodnia przeciwko prawu międzynarodowemu, przeciwko prawom człowieka, przeciwko wolności i przeciwko ludzkości. Atak na Ukrainę jest atakiem na podstawy ludzkiej cywilizacji, karmionej moralnym przewodnictwem chrześcijaństwa i innych religii świata. Wszyscy odpowiedzialni za ten akt wojny muszą zostać nazwani po imieniu i postawieni przed sądem.
ATAK ROSJI NA UKRAINĘ [relacjonujemy na bieżąco]
Łączymy się z narodem ukraińskim w tym tragicznym momencie jego dziejów i prosimy ludzi na całym świecie, aby modlili się z nami za Ukrainę i Ukraińców. Prosimy również o modlitwę za naród rosyjski: zarówno za tych, którzy mają odwagę przeciwstawić się złu, jak i za tych, którym podstępna propaganda, szerzona przez machinę medialną ich państwa, wyprała mózgi i zamieniła w narzędzia zbrodniczej działalności ich przywódcy. Wzywamy wszystkich światowych przywódców, którzy szanują wolność, godność ludzką i zasady demokracji, do wywarcia jak najsilniejszego nacisku na Kreml, aby natychmiast zaprzestał tej wojny i wycofał wszystkie swoje wojska z terytorium Ukrainy. Wzywamy wszystkich przywódców religijnych w Rosji do jasnego potępienia niesprawiedliwej i zbrodniczej wojny oraz cierpienia, jakie ich państwo sprowadziło na sąsiedni kraj i Europę. Wzywamy wszystkich ludzi dobrej woli, aby wspierali ofiary tej agresji. Modlimy się do Boga o pokój i sprawiedliwość dla Ukrainy, Rosji, Europy i całego świata.
Ten krótki i naglący apel kierujemy jako teologowie, których powołaniem jest głoszenie Ewangelii prawdy i sprawiedliwości. Modlimy się, aby Bóg miłosierdzia obdarzył pokojem i wolnością każdego człowieka, stworzonego na obraz i podobieństwo Boże, każdą rodzinę, każdy dom i każdy naród.
Wzywamy nasze siostry i braci z każdego Kościoła, wyznania i religii, aby złożyli swój podpis na naszym apelu.
Prof. dr Yury P. Avvakumov, University of Notre Dame, Indiana, USA
Prof. dr Edward J. Alam, Konsultor Papieskiej Rady ds. Kultury, Uniwersytet Notre Dame-Louaize, Liban
Ks. prof. dr Victor Ronald La Barrera Villareal, CEBITEPAL Centrum Duszpasterstwa Biblijno-Teologicznego dla Ameryki Łacińskiej Rady Episkopatu Ameryki Łacińskiej, Bogota, Kolumbia
Ks. bp prof. dr Antonio Luiz Catelan Ferreira, Papieski Uniwersytet Katolicki w Rio de Janeiro, Biskup Pomocniczy Archidiecezji São Sebastião do Rio de Janeiro, Brazylia
Prof. dr John C. Cavadini, Uniwersytet Notre Dame, Indiana, USA
Jorge José Ferrer SJ, Papieski Uniwersytet Katolicki, Ponce, Puerto Rico
O. prof. dr Simon Francis Gaine OP, Papieski Uniwersytet Świętego Tomasza z Akwinu „Angelicum”, Rzym, Włochy
Ks. prof. dr hab. Krzysztof Góźdź, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Polska
Prof. dr Gaby Alfred Hachem, Uniwersytet Ducha Świętego w Kaslik, Liban
Prof. dr Michael Hollerich, University of St. Thomas, St. Paul MN, USA
Prof. dr Reinhard Huetter, The Catholic University of America, Washington DC, USA
Ks. prof. dr hab. Marek Jagodziński, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Polska
Ks. prof. dr Thomas Kollamparampil, Dharmaram Vidya Kshetram, Bangalore, Indie
Mark Morozowich, Dziekan, School of Theology and Religious Studies, The Catholic University of America, Washington DC, USA
Prof. dr Isabell Naumann ISSM, Katolicki Instytut w Sydney, Australia
Josée Ngalula, Katolicki Uniwersytet Konga w Kinszasie, Demokratyczna Republika Konga
Prof. dr Thomas Prügl, Uniwersytet Wiedeński, Austria
Prof. dr Tracey Rowland, Uniwersytet Notre Dame, Australia
Prof. dr Marianne Schlosser, Uniwersytet Wiedeński, Austria
Prof. dr Gabino Uríbarri Bilbao SJ, Papieski Uniwersytet Comillas, Madryt, Hiszpania
Prof. dr Robin Darling Young, Katolicki Uniwersytet Ameryki, Waszyngton DC, USA
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.