1200 melomanów jednocześnie pomieści nowa filharmonia w Szczecinie. We wtorek podpisano umowę na budowę gmachu. Inwestycja ma się zakończyć w połowie 2013 r. Według władz miasta budynek stanie się ikoną architektury miasta oraz ważnym elementem promocyjnym Szczecina.
"Szczecin w szybkim tempie zaczyna nadrabiać wieloletnie zaległości w realizacji obiektów użyteczności publicznej. Trwa budowa hali widowiskowo-sportowej. Ukończono i oddano do użytku basen olimpijski, Muzeum Techniki, Teatr Lalek 'Pleciuga'. Dzięki tym działaniom miasto zyska na atrakcyjności, a mieszkańcy i goście Szczecina będą mieli możliwości uczestniczenia w znaczących wydarzeniach o międzynarodowej randze" - powiedział podczas podpisania umowy prezydent szczecina Piotr Krzystek.
Nowy gmach powstanie w śródmieściu, w miejscu, gdzie przed wojną znajdował się niemiecki Konzerthaus. Odbywać się tu będą koncerty muzyki symfonicznej i organowej. Znajdą się w nim dwie sale koncertowe, które pomieszczą w sumie 1200 melomanów. Gmach został zaprojektowany przez hiszpańskich architektów ze studia Barozzi Veiga z Barcelony. Budynek nawiążę formą do krajobrazu Szczecina i bezpośredniego otoczenia działki, na której powstanie. Posiadać będzie wielospadkowe dachy a sposób konstruowania elewacji podkreśli kierunki pionowe i strzelistość bryły.
Filharmonia ma być przestrzenią publiczną przez cały dzień otwartą i dostępną dla odwiedzających. Poziom parteru, a zatem: hall wejściowy, kasy, stoisko z płytami i wydawnictwami muzycznymi, a także kawiarnia, mają zachęcać do odwiedzenia i dłuższego pozostania w gmachu. Na trzecim piętrze przewidziana jest przestrzeń wystawiennicza umożliwiająca organizowanie różnorakich wystaw i imprez w ramach galerii "Harmonia Sztuki". Wystawom fotografii, malarstwa, grafiki, rzeźby, starych instrumentów towarzyszyć będą działania łączące muzykę, sztuki piękne, literaturę i sztukę słowa mówionego. Przygotowany zostanie także dwupoziomowy parking podziemny.
"Szczecin dziś udowadnia, że kultura nie jest ani nadbudową, ani uciążliwym dodatkiem, na który będzie nas stać, gdy już wszystko wybudujemy. Kultura jest fundamentem społeczeństwa i podstawą wszelkich ludzkich działań. Może ona stać się również swoistym kołem zamachowym i motorem rozwoju. Turyści bowiem odwiedzają najczęściej te miasta gdzie są zabytki, muzea, teatry, galerie, filharmonie"- powiedział dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza Andrzej Oryl.
Budowę zrealizuje warszawska firma Warbud. Zgodnie z umową budowa nowego obiektu potrwa 26 miesięcy. Inwestycja będzie kosztować 95 milionów złotych. Zadanie otrzymało dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego w wysokości 44,9 mln zł.
Obecnie filharmonia funkcjonuje na piętrze w lewym skrzydle szczecińskiego magistratu, w przystosowanej do tego celu po wojnie auli.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.