Na specjalnej audiencji Benedykt XVI przyjął prezydenta Chile Sebastiána Piñerę. Polityk ten odbywa w tych dniach podróż, która obejmuje – poza Włochami i Watykanem – także Bliski Wschód i Hiszpanię. Jej celem, jak oznajmił przedstawiciel rządu, jest m.in. zacieśnienie współpracy Chile z Unią Europejską.
Z kolei w artykule opublikowanym na łamach L’Osservatore Romano prezydent Piñera zadeklarował swoje przywiązanie do promowanego w nauce społecznej Kościoła pojęcia „integralnego rozwoju”. Jego zdaniem uzupełnia ono rozwój gospodarczy, a jego realizacja zabezpiecza prawa każdej ludzkiej istoty od poczęcia do naturalnej śmierci. Takiego to integralnego rozwoju pragnie dla swej ojczyzny Sebastián Piñera, wymieniając w tym kontekście takie zadania, jak zmniejszenie przestępczości, umocnienie demokracji i państwa prawa, rozwój edukacji, ochrona rodziny, a przede wszystkim prawo do życia.
Wątki te pojawiły się również w komunikacie wydanym po wizycie. Prezydent Chile spotkał się także z kardynałem sekretarzem stanu Tarcisio Bertone oraz szefem watykańskiej dyplomacji abp. Dominique’iem Mambertim. Jak poinformowano, podczas rozmów poruszone zostały kwestie związane z „ochroną ludzkiego życia i rodziny, integralnym rozwojem, walką z ubóstwem, przestrzeganiem praw człowieka, sprawiedliwością i pokojem społecznym. W tym kontekście zwrócono uwagę na pozytywny wkład katolickich instytucji, zwłaszcza w promocję ludzką i formację”. Omówiono też sytuację w Ameryce Łacińskiej, zaznaczając zbieżność stanowisk Stolicy Apostolskiej i chilijskiego rządu w zakresie „podstawowych wartości ludzkiego współistnienia”.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.