„Deklaracja poparcia klauzuli sumienia” została uruchomiona przez gdański oddział Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich oraz Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia – Human Life International oddział Gdańsk. Podpisy zbierane są na stronie www.sumienie-farm.pl.
Pod koniec zeszłego roku Rada Europy przyjęła rezolucję "Prawo do klauzuli sumienia w ramach legalnej opieki medycznej". Z tego prawa korzystają w Polsce lekarze, jednak odmawia się go farmaceutom. Pracującym głównie w polskich aptekach - podkreślają autorzy deklaracji.
Ich zdaniem, "polscy farmaceuci są szykanowani i pod groźbą utraty pracy zmuszani do sprzedawania środków farmakologicznych niszczących ludzką płodność lub zabijających zarodek ludzki w początkach jego istnienia". - Nie chodzi tylko o argumenty medyczne - mówi farmaceutka Małgorzata Prusak, inicjatorka akcji. Zaznacza, że „są również inne bardzo ważne moralne argumenty. Antykoncepcja niszczy więź małżeńską, niszczy tą jedność i dialog pomiędzy mężczyzną a kobietą”.
- W świetle dzisiejszego prawa sytuacja nie jest do końca jasna - dodaje Prusak. - Jest zapis w ustawie farmaceutycznej, że apteka powinna posiadać wszystkie środki dostępne do obrotu. A w tym i środki antykoncepcyjne, bo uważane są przez niektórych jako środki lecznicze. A jak ich nie ma to powinno się je zamówić i wydać klientowi. Ale jest też drugi zapis w Kodeksie Etycznym Aptekarza RP, że aptekarz musi mieć wolność sumienia – zaznacza farmaceutka.
Jak dodaje inicjatorka akcji „klauzula dawałaby wolność wyboru”. - To jest temat, o którym się nie mówi. Niektóre apteki nie mają „pigułek po”, ale nie dlatego, że nikt tego nie kupuje tylko dlatego, że nie chcą tego mieć u siebie – wyjaśnia Prusak.
Podpisy pod deklarację zbierane są na stronie internetowej - www.sumienie-farm.pl.
Do tej pory zebrano ponad 7 tysięcy podpisów.
Zobacz artykuł Niewolnice w białych fartuchach
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.