Wolontariusze Fundacji Salvatti.pl i Pomocy Kościołowi na Wschodzie rozesłani do krajów misyjnych.
Pallotyńscy wolontariusze misyjni zakończyli kurs formacyjny i otrzymali krzyże misyjne. W tym roku wręczał je kardynał Philippe Ouedraogo z Burkina Faso. Ochotnicy pojadą do Afryki, Ameryki Południowej, ale przede wszystkim na Ukrainę.
„Nawet gdybyśmy wszyscy pojechali do pomocy na Ukrainę, to i tak będzie za mało rąk do pracy” – mówił podczas uroczystości ks. Leszek Kryża TChr, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, który formuje wolontariuszy na kursach przygotowawczych, organizowanych przez Pallotyńską Fundację Misyjną Salvatti.pl. Ceremonia odbyła się w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Krzyże misyjne otrzymało 20 osób. Oprócz Ukrainy, wolontariusze pojadą do Boliwii, Rwandy, na Wybrzeże Kości Słoniowej, na Kubę i do Kazachstanu. Wśród zaproszonych gości byli misjonarze różnych zgromadzeń zakonnych oraz grono wolontariuszy, którzy już powrócili ze swojej misji. Po uroczystej Mszy Świętej z wolontariuszami spotkała się minister Beata Kempa, która mówiła o znaczeniu polskiej pomocy humanitarnej w świecie oraz współpracy agend rządowych z misjonarzami. Uczestnicy spotkania obejrzeli też film Doroty Petrus i Bogdana Lęcznara pt. „Przedpokój do raju” o polskim misjonarzu i muzykologu, Piotrze Nawrocie w Boliwii, który wraz z miejscowymi utalentowanymi mieszkańcami odkrywa utworzy muzyczne należące do tzw. baroku misyjnego, pozostawione przez pracujących tam w XVII) jezuitach.
Kurs formacyjny dla wolontariuszy misyjnych trwał od października. W ramach przygotowań miał miejsce cykl spotkań z misjonarzami, misjologami, dyplomatami, lekarzem medycyny tropikalnej, warsztaty z psychologiem oraz kurs surwiwalu.
Nabór na kolejny kurs wolontariacki trwa do końca września 2022 r. Zgłoszenia można kierować na adres: wolontariat@salvatti.pl.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.