Dziś odczuwamy przede wszystkim strach. Naszą największą troską jest obecnie elektrownia atomowa Fukushima – powiedział ks. Diasuke Narui. Dyrektor Caritas Japonii docenia gotowość wolontariuszy do niesienia pomocy.
We wtorek po północy doszło do trzeciego wybuchu reaktora i wzrósł poziom promieniowania. Ewakuowano ok. 130 tys. osób mieszkających w regionie elektrowni.
„Powróciło widmo z przeszłości Japonii i hipoteka dla naszej przyszłości. Tak trzeba przyznać, że ludzie nie reagują paniką lecz pozostają opanowani. Szczególnie chciałbym podkreślić gotowość niesienia pomocy przez młodych ludzi, który jako wolontariusze chcą się udać w regiony dotknięte przez trzęsienie ziemi” – mówi w rozmowie z misyjną agencją Fides o. Narui, który udał się w drogę do Sendai, gdzie 16 marca zbierze się japoński episkopat na specjalnym zebraniu plenarnym.
Do wczoraj ewakuowano tylko mieszkańców w promieniu 20 km od elektrowni Fukushima. Na terenach dotkniętych trzęsieniem ziemi przede wszystkim brakuje żywności i paliw. „Ludzie, którzy nie mają benzyny nie mogą się poruszać i czują się bezsilni wobec tej tragedii” – mówi kapłan.
W zebraniu w Sendai poświęconemu kryzysowi wywołanemu trzęsieniem ziemi i tsunami weźmie także udział przewodniczący Caritas Japonii, bp Isao Kikuchi. Biskupi mają omówić głównie dwie kwestie: jak można pomóc ofiarom i jak powinien zachować się Kościół katolicki w tym tragicznym okresie dziejów kraju.
Do centrów Caritas diecezjalnych zgłasza się wielu młodych ludzi, którzy chcą pomagać w regionach dotkniętych kataklizmem. „Jest to ważny sygnał rodzący nadzieję na przyszłość” – zaznaczył o. Narui.
Do sekretariatu Konferencji Biskupów Japonii cały czas napływają telegramy kondolencyjne. Watykańska Kongregacja Ewangelizacji Narodów zapewnia o swej duchowej łączności z dotkniętymi tragedią. Dykasteria z wielką troską obserwuje rozwój sytuacji i pozostaje w ciągłej łączności z przedstawicielami japońskiego Kościoła. W liście do nuncjusza apostolskiego w Japonii prefekt Kongregacji kard. Ivan Dias zapewnia o swojej modlitwie za Japonię.
Według ostatnich danych w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami w Japonii zginęło ponad 2,7 tys. osób, a ponad 3,7 tys. uważa się za zaginione. Szacuje się, że ostateczna liczba zabitych może wynieść ponad 10 tysięcy.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.