Bilans otwarcia w Ordynariacie

Obecny stan pracy i perspektywy na przyszłość Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego były jednym z tematów 354. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Zakopanem.

Na forum episkopatu kwestie te przedstawił bp Józef Guzdek, nowy Biskup Polowy Wojska Polskiego.

Bp Guzdek – z okazji rocznicy 20-lecia ordynariatu polowego - w pierwszym rzędzie przypomniał rolę Jana Pawła II w reaktywowaniu diecezji polowej oraz podziękował abp. Józefowi Kowalczykowi, ówczesnemu nuncjuszowi apostolskiemu w Polsce za prace na rzecz odtworzenia ordynariatu. Podziękował abp. Sławojowi Leszkowi Głódziowi za odbudowanie struktur ordynariatu i wreszcie kolejnemu rządcy - bp. Tadeuszowi Płoskiemu, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem 10 kwietnia ub.r.

Bp Guzdek poinformował szczegółowo księży biskupów o pracy ordynariatu polowego na aktualnym etapie jego historii. Ordynariat ma obecnie 150 kapelanów oraz 92 parafii i 25 ośrodków duszpasterskich. Nowy ordynariusz przypomniał, że spotkał się już z wszystkimi księżmi z ordynariatu i odwiedził wszystkie parafie i ośrodki duszpasterskie z wyjątkiem dwóch.

Bp Guzdek odniósł się też do zmian jakie następują w wojsku w związku z wprowadzeniem armii zawodowej. Wyjaśnił, że liczebnie zmniejszyła się armia i następuje proces przesuwania różnych jednostek w inne miejsca, bądź ich likwidacja. Kiedyś armia liczyła 400 tys. a obecnie 100 tys. oraz 20 tys. żołnierzy przewidzianych jest w Narodowych Siłach Rezerwy.

„Na pewno w ślad za tym winny iść jakieś zmiany w ordynariacie polowym. Musimy zmieniać metody docierania do żołnierzy, kiedyś wojsko było w koszarach, dziś te koszary w weekend są puste” – powiedział bp Guzdek. Dodał jednak, że pragnie, „aby decyzje na ten temat zostały podjęte w oparciu o plan zmian w wojsku do 2018 r."

Pytany przez KAI o jego stosunek do postulatu zmniejszenia personalnej obsady ordynariatu polowego, bp Guzdek powiedział, że z jednej strony jest otwarty na sugestie Ministerstwa Obrony Narodowej, z drugiej jednak skutkiem tego nie może być brak opieki duszpasterskiej żołnierzy, pracowników wojska i ich rodzin. „Należy zachować wielką ostrożność w podejmowaniu decyzji. Nie może to być rewolucja, ale ewolucja!” – podkreślił.

Wyjaśnił, że szczególnie intensywnej pracy wymaga towarzyszenie żołnierzom podczas bardzo trudnych dla nich misji stabilizacyjnych i pokojowych. Z tym wiązać się musi długi i zarazem dobrze przemyślany cykl przygotowań kapelanów do wyjazdu na misje.

„Żołnierze na misjach znajdują się w ekstremalnie trudnych sytuacjach, kiedy muszą podejmować decyzje. Nierzadko pojawiają się wewnętrzne konflikty sumienia, to zaś rodzi potrzebę spotkania i rozmowy z kapelanem. W ten sposób na bazie religijnej wzmacniają swoją motywację do wierności zadaniom wypływającym z powołania do zawodu żołnierza” – mówił biskup. Dodał, że „motywacja wewnętrzna jest najważniejsza a sumienie jest najpewniejszym stróżem, gdyż strzeże człowieka od środka, a nie na zasadzie zewnętrznego rozkazu”.

„Żołnierze na misjach przeżywają też trudną do zniesienia rozłąkę z rodziną i chwile załamań. Także w tej sytuacji oczekują wsparcia od księdza kapelana” – wyjaśnił biskup.

Biskup polowy mówił też o bardzo istotnym zadaniu, jakim jest opieka kapelanów wojskowych nad rodzinami żołnierzy udających się na misje.

Bp Guzdek podziękował księżom biskupom z poszczególnych diecezji za pomoc jaką okazują ordynariatowi polowemu u siebie na miejscu, m.in. na polu współpracy księży diecezjalnych z księżmi z diecezji polowej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
2°C Piątek
noc
3°C Piątek
rano
6°C Piątek
dzień
7°C Piątek
wieczór
wiecej »