Mimo trwającej na Ukrainie wojny w innych częściach świata nadal potrzebna jest pilna pomoc humanitarna. Konsekwencje gospodarcze konfliktu pogłębiają trwające wcześniej kryzysy. Tak dzieje się w Jemenie, gdzie brutalna wojna domowa toczy się już siódmy rok. Caritas Polska pomaga mieszkańcom tego kraju, którzy na skutek działań zbrojnych mają utrudniony dostęp do opieki medycznej.
ONZ określa sytuację panującą w Jemenie jako największy kryzys humanitarny naszych czasów. „Tylko co drugi z działających przed wojną ośrodków medycznych przyjmuje pacjentów” – mówi Katarzyna Matej z Caritas Polska.
„Caritas Polska wraz z Polską Akcją Humanitarną od 2019 r. wspiera w Jemenie sektor ochrony zdrowia. Wsparcie trafia do pięciu poradni, które świadczą bezpłatne usługi zdrowotne, dostęp do lekarzy i leków; polega także na remontowaniu poradni i wsparciu finansowym dla personelu – mówi Katarzyna Matej. – Dzięki naszej pracy opieka medyczna jest dostępna dla ponad 40 tys. osób. Dodatkowo dzięki wsparciu w ramach projektu Polska Pomoc Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP udało nam się przekazać dwie mobilne kliniki dla szpitala Rasad w północnym Jemenie. Pacjenci korzystają z nich od stycznia tego roku. W tych trudnych czasach apelujemy, aby nie ustawać w wysiłkach na rzecz mieszkańców Jemenu, którzy wciąż dramatycznie potrzebują naszej pomocy. Nasze działania można wesprzeć na stronie caritas.pl/jemen.“
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.