Całe widowisko potrwa kilka godzin.
Całe zjawisko potrwa kilka godzin i w niektórych miejscach globu będzie widoczne jako zaćmienie całkowite. Całkowicie Księżyc zostanie zasłonięty z punktu widzeia obserwatorów w Ameryce Południowej, we wschodniej i południowej części Ameryki Północnej, a także na Antarktydzie i częściach Oceanu Spokojnego i Atlantyckiego oraz zachodnich obrzeżach Europy i Afryki.
Poszczególne jego etapy nastąpią odpowiednio (według czasu polskiego): początek zaćmienia półcieniowego o godz. 3.32, początek zaćmienia częściowego o godz. 4.28, początek zaćmienia całkowitego o godz. 5.29, maksimum zaćmienia o godz. 6.13, koniec zaćmienia całkowitego o godz. 6.54, koniec zaćmienia częściowego o godz. 7.55, koniec zaćmienia półcieniowego o godz. 8.51.
A w Polsce? Zobaczymy tylko pierwsze fragmenty zaćmienia całkowitego. Najwcześniej, bo już o 4:28 widowisko zobaczą miłośnicy astronomii w północno-wschodniej Polsce. Obserwatorzy w Warszawie czy Gdańsku będą musieli poczekać do 4:41, a mieszkańcy zachodniej Polski, np Szczecina aż do 5:02.
Kiedy dochodzi do zaćmienia Księżyca? Gdy Ziemia znajduje się pomiędzy Słońcem, a Księżycem w pełni i ten wejdzie w cień rzucany przez naszą planetę. Ze względu na orbitę, po której porusza się Księżyc do zaćmienia nie dochodzi jednak przy każdej pełni. Kolejne zaćmienie Księżyca będzie miało miejsce 8 listopada, jednak nie będzie go można zaobserwować z Polski.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.