Podają dobro dalej. Gala konkursu Fundacji im. Heleny Kmieć

W IV edycji projektu edukacyjnego inspirowanego życiem zamordowanej w Boliwii wolontariuszki wzięły udział 34 grupy z całej Polski.

Gala podsumowująca konkurs odbyła się w auli św. Jana Pawła II przy sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Wśród gości byli m.in. siostra Heleny Teresa Kmieć, bp Krzysztof Białasik SVD z diecezji Oruro w Boliwii i bp Jan Zając. W auli zgromadzili się laureaci wyłonieni w finałowym etapie konkursu, który w tym roku odbywał się pod hasłem: "Człowiekiem być".

- W tej edycji skupialiśmy się na promowaniu zaangażowania charytatywnego młodych ludzi w ich środowiskach, przy wsparciu lokalnych społeczności. Do projektu zgłosiły się 34 grupy, czyli 204 uczestników z całej Polski. Uczniowie wraz z opiekunami wykazali się niezwykłą kreatywnością w realizowaniu akcji charytatywnych, co niejednokrotnie wprawiało w zachwyt jury, które miało bardzo ciężkie zadanie, aby wyłonić zwycięzcę - wyjaśnia Marta Omieczyńska, dyrektor biura Fundacji im. Heleny Kmieć.

Uczestnicy projektu odwiedzali domy dziecka, zakłady opiekuńcze, domy seniora, szkoły, parafie, ośrodki dla uchodźców czy hospicja.

Zwycięzcą konkursu została grupa projektowa ze Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Czańcu w składzie: Martyna Wesołek, Emilia Marek, Malwina Trzcińska, Aleksandra Grzybek, Karolina Cibor, pod opieką s. Konstancji Piskor CSS. Jako "aniołowie pokoju" organizowali kiermasze, zbiórki żywności dla ubogich seniorów oraz wody mineralnej dla osób w kryzysie bezdomności, piekli ciasta dla głuchoniemych dzieci z Ukrainy, wspierali zbiórki na rzecz uchodźców wojennych. Wysyłali także "laurki wsparcia" dla więźniów. Do hospicjum w Bielsku-Białej przekazali m.in. 20 kompletów pościeli.

Nagrodą główną w konkursie jest wyjazd na europejski wolontariat zagraniczny.

Po zakończeniu gali laureaci spotkali się w Misjonarskim Ośrodku Formacyjnym "Vincentinum" w Krzeszowicach podczas Mszy św. w intencji laureatów. Był też czas warsztaty dla dzieci o Helence Kmieć oraz zabawy integracyjne.

Konkurs "Podaj dobro dalej" adresowany jest do dzieci w wieku szkolnym (klasy I-VIII), ze szczególnym uwzględnieniem szkolnych kół wolontariatu oraz dzieci skupionych w pozaszkolnych organizacjach, np. w świetlicach, grupach oazowych i animacyjnych. Ich zadaniem było przygotowanie akcji społecznej nastawionej na pomoc dzieciom: wymyślenie tytułu akcji, hasła, logo i przeprowadzenie dwóch przedsięwzięć, które zostaną udokumentowane w postaci filmu lub prezentacji multimedialnej.

W konkursie chodziło o propagowanie postaci i charyzmatu tragicznie zmarłej w Boliwii H. Kmieć, ze szczególnym nastawieniem na bezinteresowną pomoc drugiemu człowiekowi, a także promocja idei wolontariatu wśród dzieci i młodzieży, ukazanie młodym właściwych wzorców, nauka pracy w zespole oraz kształtowanie dojrzałych postaw moralnych i społecznych.

Fundacja im. H. Kmieć została założona przy współpracy Polskiej Prowincji Salwatorianów, rodziny oraz osób, które pragną kontynuować jej dzieło. Za główne zadanie postawiła sobie wszechstronne wsparcie placówek misyjnych w opiece nad dziećmi i młodzieżą w krajach, które zmagają się z wieloma problemami, takimi jak bieda, bezdomność, choroby czy brak edukacji. Fundacja prowadzi stronę internetową poświęconą swojej patronce. Pod adresem: helenakmiec.pl można znaleźć informacje o tym, jak włączyć się w dzieło upamiętnienia tragicznie zmarłej wolontariuszki.

Helena Kmieć do Wolontariatu Misyjnego "Salvator" w Trzebini wstąpiła w 2012 roku. Od początku mocno angażowała się w działalność wspólnoty. Posługiwała na placówkach misyjnych w Rumunii, na Węgrzech i w Zambii. 8 stycznia 2017 r. rozpoczęła posługę jako wolontariuszka misyjna w Boliwii, z zamiarem półrocznej pomocy siostrom służebniczkom dębickim w prowadzonej przez nie ochronce dla dzieci w Cochabambie, gdzie została zamordowana 24 stycznia 2017 roku.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
18°C Niedziela
wieczór
16°C Poniedziałek
noc
15°C Poniedziałek
rano
21°C Poniedziałek
dzień
wiecej »