Kibice Szkocji i Ukrainy wspólnie zaśpiewają hymn Ukrainy

1 czerwca w Glasgow kibice ze Szkocji i Ukrainy wspólnie zaśpiewają hymn Ukrainy przed środowym barażem do piłkarskich mistrzostw świata w Katarze. Będzie to znak solidarności i sprzeciwu wobec trwającej inwazji wojskowej Rosji.

W tym nietypowym przedsięwzięciu pomoże specjalna aplikacja językowa, która przygotuje fonetyczną wersję "Szcze ne wmerła Ukrajiny i sława, i wola". Aplikację można pobrać na urządzenia mobilne. Pomysłodawcami inicjatywy są kibice szkoccy. Gospodarze meczu do współpracy zaprosili śpiewaka operowego Wasyla Sawenko oraz duet - Julię Kogut-Kaliniuk i Katerynę Traczuk.
Miejscowy chór „Głos miasta” wystąpi na Hampden Park, gdzie zgodnie z tradycją przed międzypaństwowymi meczami piłki nożnej wykonuje hymn narodowy Szkocji.

Czytaj też: Po raz pierwszy na piłkarski mundial powołano kobiety

Pieśń "Flower of Scotland" także będzie dostępna w tej aplikacji. O wersję fonetyczną dla kibiców gości postarał się rodowity Ukrainiec. "Piłka nożna jednoczy ludzi, a mistrzostwa świata są czymś szczególnym. Wszyscy wiemy, że ten mecz ma jeszcze większe znaczenie, a oczy całego świata będą go bacznie obserwować. Chcemy, aby wszyscy kibice Szkocji i wszyscy kibice piłki nożnej okazali swoją solidarność śpiewając hymn i pokazali światu, że są zjednoczeni z Ukrainą właśnie przez język” – powiedział Colin Watkins, menedżer zarządzający aplikacją do nauki języków na terenie Wielkiej Brytanii.

Drużyny narodowe Szkocji i Ukrainy miały zagrać w Glasgow w marcu, ale inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego wymusiła przełożenie meczu na inny termin, aby dać więcej czasu na przygotowania.

To półfinał baraży tegorocznego mundialu. Zwycięzca spotkania zmierzy się z Walią 5 czerwca o miejsce w turnieju, którego gospodarzem będzie Katar.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
18°C Wtorek
dzień
18°C Wtorek
wieczór
17°C Środa
noc
17°C Środa
rano
wiecej »