Wojna straszliwie rani Ukrainę, która opłakuje swoje straty i czeka na pocieszenie – mówił w dzisiejszym orędziu wojennym abp Światosław Szewczuk. Zauważył on, że Rosjanie ostrzeliwują całe terytorium Ukrainy, jednakże najbardziej zacięte walki toczą się wschodzie i południu kraju. Ich epicentrum jest Siewierodnieck.
Dziś zwierzchnik ukraińskich grekokatolików zachęcił do refleksji nad tym, co to oznacza oczekiwać na Ducha Pocieszyciela podczas wojny. Nie chodzi tu o Ducha, który odwróci naszą uwagę od dramatów i tragedii. Czekamy, na Tego, który da nam prawdziwe pocieszenie, usunie powód naszego płaczu i zasklepi nasze rany – powiedział abp Szewczuk.
Sytuacja na Ukrainie: Relacjonujemy na bieżąco
„Nieprzyjaciel ostrzeliwuje całe terytorium Ukrainy. W całym kraju w dzień i w nocy wyją syreny. Ale Ukraina nie poddaje się, Ukraina walczy. Ukraina wierzy w Boga, który jest naszą siłą i nasza ostoją. Ukraina opłakuje swoje straty. Żal jej swoich dzieci, które pochłania ta wojna. Przychodzi na myśl Boże Słowo, w którym naród wybrany zwraca się do swego Pana: wiodą nas jak baranki na rzeź prowadzone. Wiemy, że nasilają się represje na terenach okupowanych. Powstają tak zwane obozy filtracyjne, które w rzeczywistości są obozami koncentracyjnymi. Na podstawie danych rosyjskiej strony wiemy, że już niemal 1,5 mln Ukraińców został deportowanych do Rosji, z czego 300 tys. to dzieci. (…) Wojna zadaje Ukraińcom głębokie rany. Płaczemy, zawodzimy. Któż może nas pocieszyć? W sposób szczególny modlimy się za kobiety i dzieci, którzy stracili swych mężów, ojców, synów i córki. Któż może pocieszyć matkę, która płacze nad grobem swych dzieci? (…) Duchu Św., Ty bądź naszym Pocieszycielem. Otrzyj łzy dzieci Ukrainy. Przyjdź Duchu i pokonaj ducha wojny, ducha diabła, który dziś kosi ludzkie życia i zbiera żniwo śmierci. Przyjdź Duchu Św., pociesz Ukrainę i odnów oblicze ziemi.“
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.