USA: Mechaniczny pies-saper amerykańskiej armii pomoże oczyszczać Ukrainę z niewybuchów

Armia USA zgodziła się udostępnić jednego z dwóch swoich psów-robotów, by pomóc amerykańskiej organizacji oczyszczać terytorium Ukrainy z pozostawionych przez wojska rosyjskie min i niewybuchów - podał portal Foreign Policy, powołując się na szefa tej organizacji.

"Odstąpcie, szczenięta szukające min. Roboty zabierają wam pracę" - ironizuje portal, zaznaczając, że na Ukrainie potrzebne jest oczyszczanie terenu z niewybuchów na skalę jak po II wojnie światowej.

Organizacja HALO Trust, która podpisała szereg kontraktów z rządem USA na rozminowywanie Ukrainy, będzie wykorzystywała zaprojektowanego przez firmę Boston Dynamics robota o nazwie Spot do usuwania pocisków moździerzowych i elementów bomb kasetowych z okupowanych wcześniej przez Rosję obszarów wokół Kijowa - powiedział dyrektor wykonawczy tej organizacji Chris Whatley.

Jeśli do Spota przymocuje się robotyczne ramię, będzie on w stanie przeciągać niewybuchy, takie jak fragmenty bomb kasetowych, do rowów, by zdetonować je z dala od cywilów i bez zagrożenia dla żadnego z 10 zespołów HALO skierowanych do miejscowości Bucza i Browary - pisze Foreign Policy.

"Mówiąc ogólnie, Spot jest efektywnym narzędziem, by nie narażać ludzi, i jest często używany do inspekcji potencjalnie niebezpiecznych materiałów z bezpiecznej odległości" - oświadczył dyrektor marketingu i komunikacji Boston Dynamics Nikolas Noel, nie komentując doniesień o skierowaniu robota na Ukrainę.

Według Foreign Policy Spot może być również pomocny w usuwaniu rosyjskich min przeciwpiechotnych nowej generacji, określanych jako POM-3, które wykrywają kroki zbliżających się osób z odległości nawet 20 metrów. "Naprawdę jedyną metodą, by sobie z nimi poradzić, jest użycie maszyn" - ocenił dyrektor na Ukrainę w Szwajcarskiej Fundacji na rzecz Rozminowywania (FSD) Anthony Connell.

Boston Dynamics With you, Spot can

Sytuacja na Ukrainie: Relacjonujemy na bieżąco

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
22°C Czwartek
dzień
22°C Czwartek
wieczór
18°C Piątek
noc
15°C Piątek
rano
wiecej »