Papież: niech wypłynięcie statków z ukraińskich portów będzie krokiem w stronę pokoju

Z zadowoleniem przyjmuje wiadomość o tym, że z ukraińskich portów wypłynęły pierwsze statki ze zbożem - powiedział w niedzielę wiernym papież Franciszek. Podczas spotkania na południowej modlitwie Anioł Pański w Watykanie Franciszek wyraził nadzieję, że będzie to krok w stronę pokoju.

Papież podkreślił: "Pragnę powitać z zadowoleniem wypłynięcie z portów na Ukrainie pierwszych statków z transportem zbóż. Ten krok pokazuje, że możliwy jest dialog i osiągnięcie konkretnych rezultatów, które służą wszystkim".

"Dlatego wydarzenie to ukazuje się też jako znak nadziei. Wyrażam pragnienie, by podążając tą drogą można było zakończyć walki i osiągnąć sprawiedliwy oraz trwały pokój" - mówił Franciszek.

Sytuacja na Ukrainie: Relacjonujemy na bieżąco

W rozważaniach poprzedzających modlitwę wskazywał, że należy przezwyciężać paraliżujący strach, a także "pokusę biernego życia, pogrążonego we śnie".

"Musimy być przebudzeni, czujni. Kochać oznacza uwagę wobec drugiej osoby, zdawanie sobie spraw z jej potrzeb, gotowość wysłuchania i przyjęcia" - wyjaśnił.

Dodał: "To jest chrześcijańska mądrość".

"Trzeba być czujnym, nie zasypiać, to znaczy nie rozpraszać się, nie popadać w wewnętrzne lenistwo, bo nawet w sytuacjach, w których się tego nie spodziewamy, Bóg przychodzi" - podkreślił papież.

Apelował także do wierzących o odpowiedzialność.

"Zastanówmy się: czy troszczymy się o dziedzictwo, które Bóg nam zostawił? Czy strzeżemy piękna, czy też posługujemy się rzeczami tylko dla nas i dla wygody chwili? Pomyślmy trochę: czy jesteśmy strażnikami świata stworzonego, który został nam dany?" - pytał.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
16°C Niedziela
wieczór
13°C Poniedziałek
noc
10°C Poniedziałek
rano
10°C Poniedziałek
dzień
wiecej »