Rosjanie wycofują się z Chersonia. Jak podają miejscowe władze, większość rosyjskiego dowództwa opuściła miasto. Okupacyjna armia została odcięta od zaopatrzenia, ma bardzo niskie morale, a wojskowi nie wierzą już, że Rosji uda się zrealizować zaplanowane cele. Wciąż trwają jednak ostrzały ukraińskich miast. „Wróg atakuje nawet szkoły, które przygotowują się do inauguracji roku szkolnego” – powiedział w codziennym orędziu abp Światosław Szewczuk.
Zwierzchnik ukraińskich grekokatolików podkreślił, że Ukraina zadziwia świat nie tylko męstwem na froncie, ale i człowieczeństwem wobec wroga oraz każdego, kto potrzebuje pomocy. „Nie możemy upodobnić się do okupanta, ponieważ walczymy nie tylko o wolną ojczyznę, ale także, w imieniu całego świata, o godność człowieka i jego prawo do życia” – powiedział abp Szewczuk.
Sytuacja na Ukrainie: Relacjonujemy na bieżąco
Prawa człowieka wypływają z ludzkiej godności
„Kościół naucza, że prawa człowieka nie pochodzą z jakiegoś zewnętrznego źródła, od tej czy innej władzy lub autorytetu. Prawa te wypływają z godności człowieka stworzonego na obraz i podobieństwo Boże, dlatego są uniwersalne, nienaruszalne i niezbywalne. Uniwersalne, ponieważ obejmują każdego człowieka, niezależnie od pochodzenia, rasy, państwowości czy wyznawanej religii – powiedział abp Szewczuk. – Nienaruszalne, ponieważ wypływają z samej przynależności do rasy ludzkiej. Każdy człowiek, czy jest emigrantem, uchodźcom, jeńcem wojennym czy cywilem, ma takie same nienaruszalne prawa. Są one także niezbywalne, ponieważ nikt z nas nie może przestać być człowiekiem. Żadne okoliczności nie mogą ich nas pozbawić. Niezwykle ważne jest dziś uświadomienie sobie, że każde życie wymaga ochrony i służby. Gdyby taka świadomość zapanowała w świecie, nie byłoby wojen i konfliktów.“
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.