Dziesięciotysięczna nowoczesna hala sportowa szczelnie wypełniona rozentuzjazmowanym, rozśpiewanym tłumem. Mecz z Meksykanami na siatkarskich mistrzostwach? Nie! Projekt ChwałaMu: sześciogodzinne gorące uwielbienie.
W niedzielę 28 sierpnia łódzka Atlas Arena zamieniła się w miejsce modlitwy. Animowała ją ze sceny absolutna ekstraklasa artystów sceny tworzonej przez chrześcijan: Michał Król, muzycy TGD, Fisheclectic, i grupy PAW. Kilkudziesięcioosobową orkiestrą dyrygował Adam Sztaba, kompozytor, pianista, aranżer, dyrygent, który współpracował m.in. ze Stingiem, Chrisem Bottim, Michaelem Boltonem, José Carrerasem, czy grupą The Cranberries, a przed pięciu laty był jednym z dyrygentów i aranżerów podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i Brzegach. Sam zaaranżował śpiewane w Łodzi pieśni, które wykonywali: m.in. Agnieszka Musiał, Gabi Gąsior, Mateusz Ziółko czy Julia Stolpe. Nie, nie sami: towarzyszył im wielotysięczny chór zebranych na hali ludzi i nikt nie musiał zachęcać: „cała sala śpiewa z nami”.
Modlitwę ze sceny prowadził Marcin Zieliński, pomysłodawca wydarzenia. Projekt „ChwałaMU” jest kontynuacją internetowej modlitwy uwielbienia, która przez wiele miesięcy na jego kanale gromadziła przed ekranami i monitorami tysiące osób. To największy projekt uwielbienia nad Wisłą, a zamieszczone na YouTube nagrania mają dziś nawet 430 tysięcy odsłon. Organizatorzy zaprosili aż 14 znakomitych zespołów, które w swych wspólnotach i kościołach animują ca co dzień modlitwę uwielbienia. – A ponieważ każda z tych ekip prowadziła uwielbienie przez około półtorej godziny, w efekcie „ChwałaMu” to aż dwadzieścia godzin oddawania Bogu chwały – opowiadał Marcin Zieliński – Skąd pomysł na tak wielki projekt? Szukałem przestrzeni do budowania mostów, tego, co nas chrześcijan łączy, a nie dzieli. Zauważyłem, że nie ma nad Wisłą internetowej serii, czy podcastu, który łączyłyby ludzi oddających Bogu chwałę muzyką.
Ogromne wrażenie robił już sam „spis lokatorów”: Michał Król, XY Uwielbienie, Jest Więcej, Owca, Maja Kowalczuk, Kahal, Marta Ławska, Exodus 15, PAW, Pray & Play, Projekt Przebudzenie, Steeped, Fisheclectic i Przyjaciele z TGD oraz „Głos Pana” ze Skierniewic.
Patronat honorowy nad organizowanym przez fundację „Rozpal Wiarę” spotkaniem w Atlas Arena objęła archidiecezja łódzka, a w spotkaniu wzięło udział kilku biskupów w tym abp Grzegorz Ryś.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.