Proszę, wesprzyjcie Alesia Bialackiego, laureata Pokojowej Nagrody Nobla i białoruskiego bohatera, wysyłając mu list. Pomyślcie o przesłaniu wiadomości także do innych więźniów politycznych na Białorusi. Te listy dadzą im nadzieję i pociechę - zaapelowała w piątek na Twitterze liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.
Cichanouska podała również adres, na który można wysyłać wiadomości do Bialackiego: SIZO-1, vulica Valadarskaha 2, 220030, Minsk, Belarus.
Please support Ales Bialiatski, Nobel Peace Prize laureate & Belarusian hero, by writing him a letter:
— Sviatlana Tsikhanouskaya (@Tsihanouskaya) 7 października 2022
SIZO-1, vulica Valadarskaha 2, 220030, Minsk, Belarus
Also, please consider writing to other political prisoners in Belarus as well. Your message gives hope & comfort. pic.twitter.com/kNTg2wwDqc
"Pokażmy, że świat wspiera wolną Białoruś" - zachęcała liderka opozycji.
Białoruska polityk publikowała kilka wpisów w związku z uhonorowaniem Bialackiego przez Komitet Noblowski. Jak napisała, 25 września obchodził on w więzieniu 60. urodziny, podobnie jak 10 lat temu również w celi świętował swoje 50. urodziny. Dodała, że historia jego życia to historia Białorusi i jej "trwającej dziesiątki lat walki o wolność".
"Jestem szczęśliwa, że Białoruś ma teraz kolejnego laureata Nobla, który walczy o wolność. Po raz pierwszy nasz białoruski laureat Nobla przebywa w więzieniu. Ale jestem pewna, że ci, którzy represjonują Alesia i tysiące innych niewinnych osób zostaną pociągnięci do odpowiedzialności" - napisała Cichanouska.
Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury otrzymała w 2015 r. białoruska pisarka, tworząca w języku rosyjskim, Swiatłana Aleksijewicz. W czerwcu bieżącego roku trafiła na listę pisarzy, których książki na Białorusi należy wycofać ze szkolnych bibliotek. Na liście białoruskiego reżimu znalazły się 33 nazwiska.
W pierwszej reakcji na otrzymanie nagrody Nobla przez swojego rodaka Cichanouska stwierdziła, że dzięki temu wyróżnieniu doceniono wszystkich Białorusinów walczących o wolność. To samo wyróżnienie za 2022 rok otrzymało również ukraińskie Centrum Wolności Obywatelskich i zdelegalizowane niedawno rosyjskie stowarzyszenie Memoriał, badające zbrodnie stalinowskie, broniące praw człowieka i dokumentujące nadużycia władz.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.