Mamy Pioruny, zestawy Pilica, Małą Narew i Patrioty. Nie musimy przystępować do proponowanych przez Niemcy programów zakładających budowę mniej zaawansowanego systemu - podkreślił wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
W tym tygodniu podczas posiedzenia ministrów obrony państw NATO w Brukseli podpisana została także deklaracja w sprawie stworzenia nowego europejskiego systemu obrony przeciwlotniczej, zainicjowana przez Niemcy. Do europejskiej tarczy antyrakietowej ma przystąpić łącznie 12 państw - Belgia, Bułgaria, Czechy, Estonia, Finlandia, Norwegia, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Holandia.
Do sugestii, że także Polska powinna przystąpić do programu odniósł się w piątek na Twitterze Błaszczak. "Zbudowaliśmy wielowarstwowy system obrony przeciwlotniczej. Mamy Pioruny, zestawy Pilica, Małą Narew i Patrioty. Dzięki staraniom rządu PiS nasze niebo jest bezpieczne. Nie musimy przystępować do proponowanych przez Niemcy programów zakładających budowę mniej zaawansowanego systemu" - podkreślił minister.
W piątek szef MON wraz z prezydentem Andrzejem Dudą oraz szefem BBN Jackiem Siewierą wziął udział w testach systemów rakietowych Patriotów, które właśnie trafiają na wyposażenie polskiego wojska.
Elementy systemu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła, w tym zestawów Patriot, przechodzą od września procedurę integracji, montażu i sprawdzenia. Pierwsze elementy systemu - wyrzutnie M903 wyprodukowane przez Hutę Stalowa Wola - zostały dostarczone w 2021 roku. W ramach SICO (System Integration & Check out) polskie i amerykańskie zespoły inwentaryzują dostawy, dokonują końcowego montażu oraz pierwszego uruchomienia i testów poprawności funkcjonowania systemu.
Pierwszy etap, prowadzony w Warsztatach Techniki Lotniczej w Toruniu, to integracja wyrzutni z pozostałymi elementami. Kolejny, polegający na sprawdzeniu zintegrowanego systemu dowodzenia, odbędzie się w 37. Dywizjonie Rakietowym Obrony Powietrznej w Sochaczewie, należącym do 3. Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej. Sprawdzian kompletnego systemu Patriot zintegrowanego z systemem dowodzenia IBCS odbył się w piątek w Toruniu.
Na prezent dla pary młodej goście chcą przeznaczyć najczęściej między 401 a 750 zł.
To opinia często powtarzana przed mającymi się dziś odbyć rozmowami pokojowymi.
„Przedwczesne” jest obecnie rozważanie ewentualnej podróży papieża Leona XIV na Ukrainę
Ponad 200 operacji prenatalnych rozszczepu kręgosłupa wykonano w bytomskiej klinice.