Biskup Jan Sobiło powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim, że przedostatniej nocy Rosjanie wystrzelili w stronę Zaporoża 70 pocisków, z których 35 trafiło w obiekty infrastruktury i inne ważne punkty. Wiele osób ucierpiało, ale nie jest jeszcze znana liczba ofiar śmiertelnych. Biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej dodaje, że wielu ludzi wyjeżdża na progu zimy z wielkich miast na wschodzie Ukrainy, aby przetrwać trudny okres w ogrzewanych miejscach, z dostępem do prądu i wody.
Bp Sobiło dziękuje za modlitwy i prosi, żeby nie przyzwyczajać się do wojny. Od siły modlitwy zależy jak szybko ta tragedia się zakończy i Ukraina zwycięży.
OGLĄDAJ relację na bieżąco: Atak Rosji na Ukrainę
Bp Sobiło: grozi nam katastrofa humanitarna
„Coraz trudniej będzie nam przetrwać najbliższą zimę tutaj w Zaporożu i w miejscowościach na wschodzie Ukrainy, w naszym województwie, z tego względu, że okupanci mają plan zniszczenia wszystkiego, co można zniszczyć, ażeby pozbawić nas prądu, gazu i wody na czas zimy. Wtedy te wielkie, wielopiętrowe bloki mieszkalne pozbawione wody, gazu i prądu byłyby miejscem wielkiej katastrofy humanitarnej – zaznaczył bp Sobiło. – Modlimy się, aby Bóg uchronił nasze tereny, jak mówił o tych ziemiach Zaporoża i okolic, św. Jan Paweł II: «Dzikie Pola». Żeby te «Dzikie Pola» Bóg Ojciec schował pod płaszcz swojej opieki, abyśmy mogli przetrwać ów najtrudniejszy czas, zimę, która nadchodzi. Dziękujemy wszystkim za modlitwę. Żołnierze, z którymi się spotykam mówią, że odczuwają wsparcie modlitewne, że mówiąc językiem wojskowym, mają bardzo dużo szczęścia. Wiedzą, że to szczęście nie pochodzi znikąd, że ktoś to wymodlił, że ludzie modlą się za nich i dlatego dopisuje im szczęście i mają duże sukcesy.“
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Wkraczanie szkoły w sferę seksualności powinno się odbywać w porozumieniu z rodzicami.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.