40,3 proc. respondentów uważa, że Polska powinna zwiększyć inwestycje w górnictwo węglowe, czego domaga się Solidarna Polska, 29,1 proc. badanych jest przeciwnego zdania, a 30,6 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej kwestii - wynika z sondażu SW Research dla rp.pl.
Portal rp.pl przypomina w niedzielę, że "przed tygodniem minister Zbigniew Ziobro przekonywał, że inwestycje w górnictwo mają być gwarancją bezpieczeństwa energetycznego Polski".
"Ziobro przekonywał, że Polska - ze względu na posiadane zasoby węgla - mogłaby opierać się na własnym surowcu, bez konieczności importowania węgla. Jak dodał, gdyby inwestowano w polskie górnictwo węglowe cena węgla wynosiłaby dziś 900 złotych. - Moglibyśmy też eksportować węgiel - mówił lider Solidarnej Polski" - czytamy na rp.pl.
Rp.pl przypomina, że obowiązujące plany wygaszania sektora górniczego przewidują zamknięcie polskich kopalń do 2049 r.
Agencja badawcza SW Research w sondażu dla rp.pl zapytała: "Czy Pani/Pana zdaniem Polska powinna zwiększyć inwestycje w górnictwo węglowe czego domaga się Solidarna Polska?".
Na tak zadane pytanie "tak" odpowiedziało 40,3 proc. respondentów. Odpowiedzi "nie" udzieliło 29,1 proc. badanych. A 30,6 proc. ankietowanych nie miało zdania w tej kwestii.
"Co drugi badany (48 proc.) w wieku 25-34 lat oraz podobny odsetek (49 proc.) osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym uważa, że nasz kraj powinien więcej inwestować w wydobycie węgla. Więcej niż cztery na dziesięć osób (44 proc.) z dochodem w przedziale 3001 - 4000 zł netto jest zdania, że Polska powinna zwiększyć inwestycje w górnictwo węglowe. Prawie co drugi badany (46 proc.) mieszkający na wsi opowiada się za wzrostem inwestowania w wydobycie węgla przez nasz kraj" - komentuje wyniki badania cytowany przez rp.pl Adam Jastrzębski z SW Research.
Z badania wynika, że przeciw inwestycjom w górnictwo węglowe jest 36,5 proc. respondentów z wykształceniem wyższym i 38,7 proc. ankietowanych z miast powyżej 500 tys. mieszkańców (za inwestycjami w górnictwo węglowe jest w tych grupach - odpowiednio - 33 i 32,3 proc. ankietowanych).
Badanie przeprowadzono przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 15-16 listopada 2022 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.