Reklama

W drugiej odsłonie projektu „Namalować katolicyzm od nowa”: Zwiastowanie

W drugiej odsłonie projektu „Namalować katolicyzm od nowa” Teologia Polityczna, Fundacja Świętego Mikołaja i Instytut Kultury św. Jana Pawła II z rzymskiego Angelicum zapraszają grupę malarzy, teologów, biblistów, historyków sztuki, filozofów do pracy nad malarskim przedstawieniem Zwiastowania.

Reklama

Przedsięwzięcie stawia sobie za cel próbę odrodzenia współczesnej sztuki sakralnej, odbudowę mechanizmów mecenatu kościelnego oraz pobudzanie dyskusji na temat sztuki chrześcijańskiej.

Od 2 do 4 grudnia w klasztorze oo. benedyktynów w Tyńcu odbyły się seminaria i wykłady przygotowujące do malowania obrazów Zwiastowania. W drugiej edycji projektu udział biorą między innymi: Ignacy Czwartos, Jacek Dłużewski, Wojciech Głogowski, Jacek Hajnos, Krzysztof Klimek, Jarosław Modzelewski, Bogna Podbielska, Beata Stankiewicz, Grzegorz Wnęk, Michał Żądło.

Dariusz Karłowicz, inicjator projektu, powiedział: „Przez najbliższy rok wraz z artystami, teologami, biblistami, historykami sztuki i filozofami pragniemy rozważać pierwszą tajemnicę radosną: Zwiastowanie. Żeby nie zgubić z oczu tego, co najważniejsze zaczęliśmy od samego centrum – od miłosierdzia Bożego. Dalej pójdziemy drogą tajemnic różańca. Jest o czym myśleć, czym się zachwycać i za co dziękować. Wiem, że to ogromne wyzwanie duchowe, intelektualne, no i oczywiście malarskie. Jasne, że nas przerasta – ale przecież z niczego nas to nie zwalnia”.

Trzydniowe niezwykle intensywne warsztaty rozpoczęły się w Muzeum Książąt Czartoryskich wykładem kustosza, dr. Adama Spodarka, na temat „Zwiastowania” Mistrza Jerzego ufundowanego w 1517 roku przez kanonika kościoła kolegiackiego św. Michała na Wawelu. Kolejne wykłady (już w Tyńcu) wygłosili: dr Marek Bielat OP (Historia różańca), ks. prof. Marek Starowieyski (Zwiastowaniu w świetle tradycji Starego Testamentu), o. Paweł Trzopek OP (Zwiastowanie w Ewangelii św. Łukasza), o. prof. Jarosław Kupczak OP (Perspektywa teologii systematycznej), Anna Kilian (Zwiastowanie w sztuce europejskiej), bp prof. Jacek Grzybowski (O filozoficznych koncepcjach aniołów). Warsztaty zakończył wykład br. Jacka Hajnosa OP na temat teologii powołania twórczego (na podstawie postaci Besalela z Wj 25-40). Wykładom towarzyszyły gorące dyskusje. W trakcie warsztatów przedyskutowano szczegóły tegorocznego zamówienia. Ustalono, że tym razem obok dużego malowanego z myślą o miejscach kultu, artyści przygotują również obraz na potrzeby kultu domowego.

Część z Tynieckich wykładów zostanie udostępniona na stronie Teologii Politycznej. Planowane są również wykłady uzupełniające i związane z projektem dyskusje, które odbędą się w redakcji Teologii Politycznej. Wystawa planowana jest na koniec 2023 roku.

W pierwszej odsłonie projektu „Namalować katolicyzm od nowa” dziesięcioro artystów przedstawiło interpretacje motywu Bożego Miłosierdzia. Zobacz efekty ich pracy:

Współczesne obrazy Jezusa Miłosiernego. Który porusza Cię najbardziej?

Foto Gość DODANE 17.11.2022

Współczesne obrazy Jezusa Miłosiernego. Który porusza Cię najbardziej?

W Krużgankach Klasztoru Ojców Dominikanów w Krakowie obecna jest wystawa współczesnych obrazów Jezusa Miłosiernego w autorskiej interpretacji współczesnych polskich malarzy. Szerzej o projekcie „Namalować katolicyzm od nowa” piszemy w najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego”. Zobaczcie 10 obrazów wykonanych zgodnie ze wskazówkami zapisanymi w „Dzienniczku” przez św. Siostrę Faustynę Kowalską. Jesteśmy ciekawi Waszych ocen, który z wizerunków najmocniej do Was przemawia. Wyraźcie swoją opinię, klikając gwiazdkę w lewym górnym rogu fotografii.

więcej »

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Niedziela
noc
3°C Niedziela
rano
6°C Niedziela
dzień
8°C Niedziela
wieczór
wiecej »

Reklama