Zwiastowanie na Kremlu

Patriarcha moskiewski i Wszech Rusi Cyryl i małżonka prezydenta Rosji – Swietłana Miedwiediewa wypuścili w niebo 7 kwietnia gołębie dla uczczenia święta Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny.

Nastąpiło to po liturgii, którą zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) sprawował w tym dniu w soborze-cerkwi pw. Zwiastowania na Kremlu.

W kazaniu patriarcha zwrócił uwagę, że Maryja jest przykładem dla współczesnych kobiet. „Jest Ona ideałem kobiety i każdego człowieka. Gdy mówimy, że stoi Ona wyżej niż wszyscy aniołowie i archaniołowie, mamy na myśli nie osobę żyjącą w niebie, ale rzeczywistego człowieka” – powiedział kaznodzieja. Zaznaczył, że Bogurodzica pełni „całkowicie szczególną misję w świecie, staje przed tronem Bożym, modli się za Kościół i za wszystkich, którzy kierują do Niej swe modlitwy”. Dodał, że jest Ona także „ideałem i wielkim przykładem do naśladowania”.

Po kazaniu patriarcha i S. Miedwiediewa wypuścili ze stopni świątyni kilka gołębi, symbolizujących Ducha Świętego.

W nabożeństwie wzięło udział kilkaset osób, wśród nich wiceprzewodniczący administracji prezydenta Aleksandr Biegłow. Obecni byli także uczniowie prawosławnego gimnazjum „Radonież”. Małżonka głowy państwa była pierwszą osobą, która w tym dniu przyjęła komunię z rąk patriarchy.

Warto dodać, że liturgia w kremlowskim soborze Zwiastowania (Błagowieszczeńskij sobor) sprawowana jest zazwyczaj tylko raz w roku – właśnie w dniu święta patronalnego tej świątyni.

Święto Zwiastowania – jedno z największych w całym chrześcijaństwie – jest obchodzone przez prawosławnych, trzymających się kalendarza juliańskiego (starego stylu) 7 kwietnia, czyli w 13 dni po 25 marca, gdy obchodzi je chrześcijaństwo zachodnie. Upamiętnia ono zjawienie się u Maryi w Nazarecie archanioła Gabriela, który oznajmił młodej dziewczynie, że za sprawą Ducha Świętego stanie się matką Syna Bożego. Dla uczczenia tego faktu w cerkwiach w Rosji i w niektórych innych krajach wypuszcza się w tym dniu w niebo gołębie, symbolizujące zarówno Trzecią Osobę Trójcy Świętej, jak i wolność, którą dał ludzkości Zbawiciel.

Uroczysty charakter mają obchody tego święta w Nazarecie – miejscu tego biblijnego wydarzenia. Dziś to izraelskie miasto ma charakter głównie arabski, przy czym mniej więcej 2/3 spośród ponad 20 tys. jego mieszkańców to muzułmanie. Niemniej jednak obecność chrześcijan jest tam nadal znacząca, a głównymi świątyniami chrześcijańskimi są katolicka bazylika Zwiastowania i prawosławna cerkiew pw. Archanioła Gabriela. Święto Zwiastowania jest w miasteczku dniem wolnym od pracy, a centralnymi jego ulicami idzie wówczas procesja z udziałem większości mieszkańców w honorowej eskorcie skautów i przy dźwiękach bębnów i kobz.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  10°C Wtorek
  dzień
  10°C Wtorek
  wieczór
  11°C Środa
  noc
  11°C Środa
  rano
  wiecej »