Zwiastowanie na Kremlu

Patriarcha moskiewski i Wszech Rusi Cyryl i małżonka prezydenta Rosji – Swietłana Miedwiediewa wypuścili w niebo 7 kwietnia gołębie dla uczczenia święta Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny.

Nastąpiło to po liturgii, którą zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) sprawował w tym dniu w soborze-cerkwi pw. Zwiastowania na Kremlu.

W kazaniu patriarcha zwrócił uwagę, że Maryja jest przykładem dla współczesnych kobiet. „Jest Ona ideałem kobiety i każdego człowieka. Gdy mówimy, że stoi Ona wyżej niż wszyscy aniołowie i archaniołowie, mamy na myśli nie osobę żyjącą w niebie, ale rzeczywistego człowieka” – powiedział kaznodzieja. Zaznaczył, że Bogurodzica pełni „całkowicie szczególną misję w świecie, staje przed tronem Bożym, modli się za Kościół i za wszystkich, którzy kierują do Niej swe modlitwy”. Dodał, że jest Ona także „ideałem i wielkim przykładem do naśladowania”.

Po kazaniu patriarcha i S. Miedwiediewa wypuścili ze stopni świątyni kilka gołębi, symbolizujących Ducha Świętego.

W nabożeństwie wzięło udział kilkaset osób, wśród nich wiceprzewodniczący administracji prezydenta Aleksandr Biegłow. Obecni byli także uczniowie prawosławnego gimnazjum „Radonież”. Małżonka głowy państwa była pierwszą osobą, która w tym dniu przyjęła komunię z rąk patriarchy.

Warto dodać, że liturgia w kremlowskim soborze Zwiastowania (Błagowieszczeńskij sobor) sprawowana jest zazwyczaj tylko raz w roku – właśnie w dniu święta patronalnego tej świątyni.

Święto Zwiastowania – jedno z największych w całym chrześcijaństwie – jest obchodzone przez prawosławnych, trzymających się kalendarza juliańskiego (starego stylu) 7 kwietnia, czyli w 13 dni po 25 marca, gdy obchodzi je chrześcijaństwo zachodnie. Upamiętnia ono zjawienie się u Maryi w Nazarecie archanioła Gabriela, który oznajmił młodej dziewczynie, że za sprawą Ducha Świętego stanie się matką Syna Bożego. Dla uczczenia tego faktu w cerkwiach w Rosji i w niektórych innych krajach wypuszcza się w tym dniu w niebo gołębie, symbolizujące zarówno Trzecią Osobę Trójcy Świętej, jak i wolność, którą dał ludzkości Zbawiciel.

Uroczysty charakter mają obchody tego święta w Nazarecie – miejscu tego biblijnego wydarzenia. Dziś to izraelskie miasto ma charakter głównie arabski, przy czym mniej więcej 2/3 spośród ponad 20 tys. jego mieszkańców to muzułmanie. Niemniej jednak obecność chrześcijan jest tam nadal znacząca, a głównymi świątyniami chrześcijańskimi są katolicka bazylika Zwiastowania i prawosławna cerkiew pw. Archanioła Gabriela. Święto Zwiastowania jest w miasteczku dniem wolnym od pracy, a centralnymi jego ulicami idzie wówczas procesja z udziałem większości mieszkańców w honorowej eskorcie skautów i przy dźwiękach bębnów i kobz.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
26°C Poniedziałek
noc
22°C Poniedziałek
rano
31°C Poniedziałek
dzień
32°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »