Reklama

Redaktorzy katolickich tygodników: Chodzi nam o prawdę

- To oczywiste, że powinniśmy stawiać pytania dotyczące Jana Pawła II. Problemem są osoby, które stawiają pytania, w których zawarta już jest teza, albo chcą dowieść czegoś, w co tak naprawdę wierzą - mówił ks. Adam Pawlaszczyk, redaktor naczelny "Gościa Niedzielnego" w programie "Między ziemią a niebem".

Reklama

Redaktorzy naczelni trzech największych tygodników katolickich, do których dołączony w tym tygodniu jest dodatek specjalny "Jan Paweł II. Odkrywamy prawdę", gościli w programie "Między ziemią a niebem" w TVP. 

Prowadzący program redaktor Grzegorz Miśtal podkreślił, że to pierwsza od kilkunastu lat wspólna akcja tygodników, które na co dzień stanowią dla siebie konkurencję. – Są takie sprawy, w których konkurencja musi ustąpić sprawie obrony praw. We wszystkich wypowiedziach podkreślamy, że nie chodzi nam o obronę Jana Pawła II jako „swojego” – że to nasz papież, Polak, czy papież Kościoła – ale chodzi nam o obronę prawdy. I to prawda zasługuje na to, żeby jej bronić, odsuwając zasady konkurencji – wyjaśniał ks. Henryk Zieliński, redaktor naczelny tygodnika "Idziemy". 

Zobacz też: 

Zapytany o to, co stoi za zmasowanymi atakami na Jana Pawła II, ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny "Niedzieli" wyjaśnił, że doprowadzenie do tego, że osoba staje się niewiarygodna, podważa wiarygodność całego jej nauczania. – Jan Paweł II to papież, który bardzo wyraźnie wskazywał na wierność Ewangelii. Jest atakowany, bo bezkompromisowo bronił życia od poczęcia do naturalnej śmierci, bo mówił o małżeństwie, które jest naturalnym związkiem kobiety i mężczyzny – wskazywał. 

– Mechanizm, który zastosowano wobec Jana Pawła II to mechanizm zohydzania człowieka. Trzeba tak zohydzić człowieka, żeby zdjąć z siebie obowiązek dyskutowania z nim na poziomie merytorycznym – dodał ks. Zieliński.

Redaktorzy zauważyli też, że ataki na papieża Polaka szczególnie intensywne są w jego ojczyźnie, co dziwi ludzi z innych krajów. – To jest zgodne ze słowami Jezusa, że nigdy żaden prorok nie był dobrze widziany w swojej ojczyźnie. Podobny przypadek był z Benedyktem XVI, w którego szczególna krytyka uderzała z Niemiec – zauważył ks. Adam Pawlaszczyk. 

Cytowana w programie Weronika Kostrzewa z Radia Plus powiedziała po promującej dodatek czwartkowej konferencji prasowej, że musimy oduczyć się tego, że dla nas świętość Jana Pawła II jest oczywista i że to w ogóle nie jest temat do rozmów. – Jeśli ludzie wątpią, jeśli ich emocje są sterowane, jeśli są manipulowani, to tylko konkretnymi faktami jesteśmy w stanie rozwiać ich wątpliwości – tłumaczyła. 

Ze słowami dziennikarki zgodził się ks. Adam Pawlaszczyk. – To oczywiste, że powinniśmy zadawać pytania dotyczące Jana Pawła II, ale odmienną kwestią pozostają osoby stawiające pytania, w których zawarta już jest teza, albo chcą dowieść czegoś, w co tak naprawdę wierzą – podkreślił. Dodał też, że nie możemy patrzeć na decyzje papieża w oderwaniu od znajomości historii. – Ahistoryczność pewnych zarzutów – próbujemy ocenić pewne sytuacje z perspektywy trzydziestu, czy nawet czterdziestu lat, zapominając – zwłaszcza ci młodzi ludzie – że z tej perspektywy ocenianie musi się kierować naprawdę zdrowym rozsądkiem. 

Redaktorzy podkreślili jednoznaczne decyzje Jana Pawła II, które podejmował w obronie dzieci i młodzieży. – Oponenci stosują kłamstwa, manipulacje i nadinterpretacje jego wypowiedzi. Jan Paweł II wychodząc od logiki Ewangelii przeniósł sprawy przestępstw księży oskarżonych o wykorzystanie seksualne dzieci do Kongregacji Nauki Wiary, dawnej Świętej Inkwizycji, dzięki czemu kary stały się surowsze, szybsze, bardziej radykalne – mówił ks. Zieliński. 
– Papież zawsze traktował bardzo poważnie doniesienia o oskarżeniach księży o wykorzystywanie seksualne dzieci. Przypomnijmy sobie  rok 1993 i skandal w USA – Jan Paweł II reaguje natychmiast, do tego stopnia, że w kolejnym roku otrzymuje tytuł człowieka roku magazynu Time. W tym tygodniku piszą o nim, że wyróżnienie dostał za swoją stanowczą postawę, która przez krytyków mogłaby być nazywana zbyt ostrą – dodał ks. Pawlaszczyk.

Dodatek "Jan Paweł II. Odkrywamy prawdę" dołączony jest do najnowszego wydania tygodników "Gość Niedzielny", "Niedziela" i "Idziemy".

Szesnastostronnicowy dodatek można także pobrać tutaj:

Jan Paweł II Odkrywamy prawdę. Dodatek specjalny [PDF]

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
-2°C Poniedziałek
dzień
-2°C Poniedziałek
wieczór
-5°C Wtorek
noc
-7°C Wtorek
rano
wiecej »

Reklama