Reklama

Papież do Zakonu Maltańskiego: rozpoznawajcie w każdym oblicze Chrystusa

„Naśladowanie Chrystusa w służbie ubogim i chorym jest drogą, która napełnia duszę” - powiedział Papież do członków zakończonej właśnie kapituły generalnej Zakonu Maltańskiego. Przechodził on w ostatnich latach gruntową reformę struktur i dokumentów. Zostały opracowane nowe Konstytucje oraz nowy Kodeks Maltański.

Reklama

Franciszek zaznaczył, że drogę, którą należy podążać wskazał sam Chrystus: „Być jedno, aby świat uwierzył” (por. J 17, 21). Chodzi o zjednoczenie we wspólnym świadectwie wiary i przynależności do zakonu, coraz bardziej w harmonii w ośmiokątnym krzyżem, którzy jego członkowie noszą z dumą na piersi.

Przeczytaj:  Abp Ryś: Problemem wielu wiernych może być zbytnie przywiązanie do przeszłości

Ojciec Święty wyraził satysfakcję, że nowe Konstytucje i Kodeks Maltański przywracają właściwe miejsce życiu wspólnotowemu oraz pełne zachowywanie ślubu ubóstwa. Docenił także ponowne otwarcie nowicjatu oraz zachęcił do modlitwy o powołania do różnych grup zakonu.

Przeczytaj:  Dziewice konsekrowane, pustelnicy i wdowy konsekrowane- coraz więcej indywidualnych konsekracji w Polsce

„Aby utrzymać tak wiele zasłużonych dzieł, trzeba modlić się, żeby Pan posłał dobrych robotników, wzbudzając powołania na każdym poziomie życia zakonu, a szczególnie do grupy profesów, ponieważ to ona żyje i wyraża w pełni powołanie joannickie” – podkreślił Franciszek. Następnie zatrzymał się nad kilkoma określeniami charakterystycznymi dla Zakonu. Jednym z nich jest słowo: „suwerenny”, co oznacza troszczący się o najbardziej potrzebujących pod międzynarodową dyplomatyczną ochroną prawną. Z kolei pojęcie „rycerski” wskazuje na obronę. Papież przypomniał, że w historii zakon zapisał chwalebne karty w obronie pielgrzymów i miejsc świętych. Dzisiaj, w dobie dialogu międzyreligijnego wiara i naśladowanie Chrystusa zobowiązują do dawania świadectwa Ewangelii i walki ze wszystkim, co cię temu sprzeciwia. Papież następnie wskazał na trzecią charakterystykę zakonu, czyli „szpitalny”.

„Zakon wywodzi się z posługi, jaką bł. Gerard świadczył pielgrzymom w Jerozolimie, w szpitalu imienia św. Jana Chrzciciela, który później stał się waszym patronem. W tym miejscu Gerard, wraz z pierwszymi braćmi, przyjmował pielgrzymów i potrzebujących, zapewniając im opiekę medyczną, której potrzebowali, i to widać dzisiaj w wielości waszych dzieł. Troszcząc się o chorych, umiecie rozpoznać w każdym z nich cierpiące oblicze Chrystusa, niezależnie od pochodzenia, narodowości czy wyznania – zaznaczył Franciszek. - I tak, kiedy stajecie się bliźnimi ze współczuciem i czułością – to są trzy sposoby działania Pana: bliskość, bliskość, współczucie i czułość - i wy, kiedy czynicie się bliźnimi ze współczuciem i czułością, sami utożsamiacie się z Jezusem, Dobrym Pasterzem, Miłosiernym Samarytaninem. Nie zapominajmy: prace muszą być dobrze zorganizowane, muszą być dobrze zarządzane, ale przede wszystkim muszą być znakiem miłości Chrystusa, która jest istotą wszystkich działań, które należy wykonywać.“

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
-3°C Wtorek
noc
-7°C Wtorek
rano
0°C Wtorek
dzień
1°C Wtorek
wieczór
wiecej »

Reklama