W pierwszych trzech miesiącach 2023 roku podczas przeprawy przez Morze Śródziemne do Europy zginęło 441 migrantów - podała w środę w Genewie Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM), podkreślając, że tak wiele przypadków śmiertelnych w tym okresie nie było od 2017 roku.
IOM przypomina, że w pierwszym kwartale ubiegłego roku na Morzu Śródziemnym zginęło 334 migrantów, a od 2014 roku - ponad 20 tysięcy.
"Utrzymujący się kryzys humanitarny w centralnej części Morza Śródziemnego jest nie do przyjęcia. Państwa muszą reagować. Konieczna jest aktywna koordynacja działań poszukiwawczych i ratunkowych" - powiedział dyrektor generalny Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji Antonio Vitorino.
Środkowa cześć Morza Śródziemnego jest jedną z najbardziej preferowanych tras przez migrantów próbujących dotrzeć na kontynent europejski.
Według IOM w rzeczywistości liczba ofiar śmiertelnych w pierwszych trzech miesiącach tego roku może być znacznie wyższa, gdyż w wielu przypadkach zgłoszenia o zaginięciach łodzi nie są weryfikowane i później nie ma już żadnych informacji o ewentualnych ofiarach śmiertelnych lub osobach, które ocalały.
Tylko w ostatni weekend do Włoch przez Morze Śródziemne dotarło około 3 tysięcy migrantów, a od początku roku - ponad 31 tysięcy.
Przeczytaj: Stan kryzysowy we Włoszech
W śledztwie ws. darowizny Orlenu dla Watykanu w pandemii podejrzenie szkody na ponad 4,2 mln zł.
Chiny będą tez kontrolować ekspport wolframu, telluru, rutenu, molibdenu...
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał o tym z Donaldem Trumpem już jesienią 2024 r.
"W naszej rzeczywistości silnie obecny jest klerykalizm – i to obustronny."
Papież Franciszek otworzył w poniedziałek w Watykanie międzynarodowy szczyt na temat praw dzieci.
W roku 2023 USAID wydała 72 mld dolarów na pomoc międzynarodową.