W dzisiejszym „Gościu Niedzielnym” zamieszczono wyjątkowy dodatek: osiem pielgrzymek Jana Pawła II do Polski na jednej płycie DVD. Płyta zawiera przesłanie Ojca Świętego do rodaków w ponad 200-minutowym materiale filmowym przygotowanym przez Telewizję Polską. Poza tym w numerze:
Majestat w pokorze [ks. Tomasz Jaklewicz]
„Tej świętości doświadczyliśmy wszyscy na całym świecie. Ale my, uczestniczący bezpośrednio w cierpieniu i umieraniu świętego, czuliśmy, że to było zbyt intymne, żeby o tym od razu opowiadać” – po sześciu latach od śmierci Jana Pawła II ks. Konrad Krajewski, papieski ceremoniarz, dzieli się tym, jak przeżywał ostatnie chwile Papieża.
Resocjalizacja dobrego łotra [Szymon Babuchowski]
„Mój wstręt muszę zostawić poza więzieniem. Kiedy rozmawiam z mordercą czy złodziejem – rozmawiam z Jezusem” – w rozmowie z Szymonem Babuchowskim mówi ks. dr Waldemar Woźniak, psycholog i pedagog, krajowy duszpasterz zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich. Nie cofnął się przed napiętnowaniem kalabryjskiej mafii ‘Ndranghety podczas pracy we Włoszech. „Biada, gdyby ksiądz się takimi problemami nie interesował” – twierdzi.
Łupki zagrożone [Tomasz Rożek]
Jakie zagrożenia niesie eksploatacja złóż gazu łupkowego i czy ekologia nie okaże się po raz kolejny wytrychem do załatwiania interesów politycznych zastanawia się w najnowszym „Gościu” Tomasz Rożek: „W dzisiejszej Europie najlepszym sposobem na dyskwalifikację jakiejś technologii jest wskazanie, że szkodzi środowisku. (…) W przypadku gazu łupkowego argumentów nikt nie przedstawia. O czym najczęściej się mówi? O trzęsieniach ziemi spowodowanych tzw. szczelinowaniem, o zatruwaniu wód gruntowych i o rabunkowej gospodarce wodą”. Dr Rożek odpowiada na pytanie, czy są to realne zagrożenia, czy wyłącznie mity.
Zostawiła mi swojego anioła [Barbara Gruszka-Zych]
Wraz ze swoim zespołem wykonał już ponad 1700 przeszczepów rogówki i duma ze swoich dokonań byłaby rzeczą naturalną, jednak prof. Edward Wylęgała twierdzi: ”Wzrok daje Stwórca, a my jesteśmy tylko pośrednikami. To dla mnie wielkie szczęście, że mogę być świadkiem cudu powrotu widzenia”. Wiele uczy się od swoich pacjentów. „Że ważna jest tolerancja, że nie każdy musi mieć takie poglądy jak ja. Zdarzają się niewierzący, którzy widzą, że jestem taki trochę nawiedzony. Bo ilu profesorów ma w gabinecie plakat z dwumetrowym papieżem, Matkę Boską i krzyż franciszkański? – mówi z humorem.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.