Na Jasnej Górze już dziś rozpoczynają się uroczystości Królowej Polski, w które wpisuje się pamięć o. Augustynie Kordeckim, wielkim czcicielu Najświętszej Maryi Panny, obrońcy Jasnej Góry przed potopem szwedzkim, który przekonywał, że Ona od burzących kolubryn jest mocniejsza. Rok 2023 to na Jasnej Górze czas jubileuszowy poświęcony temu bohaterskiemu paulinowi w 350. rocznicę śmierci oraz 420. jego urodzin.
Uroczystość Królowej Polski wyraża wiarę narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej doświadczaliśmy i doświadczamy za pośrednictwem Maryi tak w sprawach wielkich, jak i codziennych.
- Jestem zakochany w tym miejscu, a jeszcze bardziej w Matce Bożej, wiele się tu nauczyłem, zobaczyłem rzeczy niezwykłe - mówi abp Grzegorz Ryś, który wcielił się w rolę przewodnika, a to na potrzeby filmu "Jasna Góra bez tajemnic". Specjalny pokaz tego filmu dokumentalnego produkcji Polsat Rodzina odbędzie się dziś na Jasnej Górze o godz. 17.00 w Bastionie św. Rocha.
- Sam się wiele nauczyłem przy okazji robienia filmu. Dane mi były niesłychane doświadczenia: być bardzo blisko Obrazu Matki Bożej, który zostaje wyjęty raz do roku dla potrzeb renowacji. Miałem w rękach cenne dokumenty o początkach historii klasztoru jasnogórskiego, miałem też w rękach monstrancję, którą nosił o. Kordecki po Wałach w czasie obrony klasztoru podczas potopu. To są rzeczy niezapomniane – mówił abp Ryś podczas realizacji dokumentu.
Po pokazie filmu przewidziana jest dyskusja z udziałem abp. Grzegorza Rysia.
O godz. 18.00 w Bazylice odbędzie się Koncert Maryjny w wykonaniu chóru chłopięco - męskiego „Pueri Claromontani”, a 18.30 Procesja Maryjna przejdzie po Wałach szlakiem o. Kordeckiego
Apel Jasnogórski o 21.00 w wigilię uroczystości poprowadzi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a nocne czuwanie podejmie Bractwo NMP Królowej Korony Polski.
Dziś Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Barwy narodowe biel i czerwień są symbolem wolnego i niepodległego państwa polskiego. Na Jasnej Górze już od kilku lat 'biało-czerwona” na stałe powiewa z wieży, przypominając, że tutaj jest duchowa stolica naszego narodu. - To nasza duma i przypomnienie „skąd nasz ród”- podkreślają jasnogórscy pielgrzymi.
W ramach projektu „Z biało-czerwoną w powiecie częstochowskim” Jasną Górę poznawała młodzież z Litwy. To Polacy z rejonu Soleczniki. Grupa podąża śladami Powstania Styczniowego i jutro w Sanktuarium weźmie udział w uroczystościach ku czci Królowej Polski. Celem projektu jest rozbudzenie zainteresowania dla wydarzeń z Powstania Styczniowego, którego 160-rocznicę przeżywamy, szacunku dla historii, a także przypomnienie wiedzy o narodowych symbolach i pielęgnowanie polskiej tradycji, wiary i kultury.
- Jest nam bardzo droga flaga biało-czerwona, nasze barwy narodowe, dlatego chcemy przeżywać ten czas razem i przekazywać ideę wspólnego świętowania Polaków również na Wileńszczyznę - powiedziała Alicja Janowska, dyrektor delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach.
2 maja to również Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Mszy św. w intencji rodaków żyjących poza granicami Ojczyzny przewodniczył w Kaplicy Matki Bożej bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.
Tradycyjnie w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze obradować będą po południu polscy biskupi. Tematem przewodnim spotkania będzie przygotowanie do XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów oraz dokument końcowy spotkania kontynentalnego w Pradze.
Jutro o godz. 11.00 biskupi wezmą udział w głównych uroczystościach ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
Przed główną sumą odpustową ku czci Królowej Polski otwarta zostanie wystawa plenerowa poświęcona o. Augustynowi Kordeckiemu. Za jej projekt graficzny odpowiedzialni byli uczniowie z Zespołu Szkół im. gen. Władysława Andersa w Częstochowie. Ekspozycja umiejscowiona na Wałach na Bastionie o. Kordeckiego i w pobliżu jego pomnika ma przypominać o bohaterskim obrońcy Jasnej Góry.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.