0Pokazy filmów m.in. "Czekisty" Aleksandra Rogożkina i dyskusje panelowe z udziałem historyków i członków rodzin ofiar zbrodni katyńskiej odbędą się w dniach 13-15 kwietnia w stołecznym Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej.
Przegląd otworzą pokazy filmów "17 dni września" Józefa Gębskiego i "Śledztwo w Miednoje" Anny Pietraszek. Towarzyszyć im będzie dyskusja z udziałem Aleksieja Pamiatnycha ze Stowarzyszenia "Memoriał", reżyser Anny Pietraszek, która była świadkiem ekshumacji ofiar pogrzebanych w Miednoje oraz córki oficera zamordowanego w Katyniu, Wandy Zadrożnej.
W drugim dniu przeglądu zostanie wyświetlony obraz "Czekista" w reż. Aleksandra Rogożkina. Po nim odbędzie się panel z udziałem Krystyny Kurczab-Redlich, wieloletniej korespondentki polskich mediów w Rosji; znawcy kina rosyjskiego Mikołaja Wojciechowskiego oraz członków Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych prof. Włodzimierza Marciniaka i prof. Wojciecha Materskiego.
"Echa Katynia" zakończy pokaz filmu "Żona oficera" Piotra Uzarowicza. Towarzyszyć mu będzie dyskusja z udziałem socjolog prof. Jadwigi Staniszkis, reżysera Piotra Uzarowicza (wnuk oficera zamordowanego w Miednoje), publicysty Rafała Ziemkiewicza oraz politologa dr Tomasza Żukowskiego.
Pokaz filmu "Czekista" ze względu na drastyczność scen jest przeznaczony dla widzów pełnoletnich.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.