Reklama

I rocznica smoleńska w mediach

Transmisje głównych uroczystości, specjalne dokumenty i reportaże, a w TVP symboliczna przerwa w programie - największe, ogólnopolskie media zaplanowały szczególny program na 10 kwietnia 2011 r., pierwszą rocznicę smoleńskiej katastrofy.

Reklama

10 kwietnia o 8.41 - godzinie katastrofy TU-154 M - główne anteny Telewizji Polskiej na kilkadziesiąt sekund przerwą swój program. Chwilę ciszy wypełni obraz z miejsca tragedii.

9 i 10 kwietnia TVP będzie racjonować rocznicowe obchody w TVP Info oraz audycjach informacyjnych TVP1 i TVP2. Planowane są transmisje z wszystkich istotnych miejsc związanych z rocznicą katastrofy. 9 kwietnia m.in. ze smoleńskiej wizyty pierwszej damy Anny Komorowskiej, a 11 kwietnia - ze spotkania prezydentów Polski i Rosji. Transmisje obejmą też m.in. uroczystości na Cmentarzu Powązkowskim, mszę w stołecznej archikatedrze oraz koncert III symfonii Henryka M. Góreckiego w Teatrze Wielkim w Warszawie.

Tematowi rocznicy poświęcone będą audycje publicystyczne, reportaże i dokumenty, np. "Rok po..." przedstawiający wspomnienia najbliższych ofiar katastrofy oraz "Muszka, Marylka, Maria" - opowieść o prezydentowej Marii Kaczyńskiej. 6 kwietnia pokazany zostanie "Smoleński lot" Moniki Sieradzkiej (oparty na historii jednej z rodzin dotkniętej zarówno przez zbrodnię katyńską, jak i wydarzenia w Smoleńsku), a 10 kwietnia "Dni Żałoby, Dni Smutku" (Dies Luctus) Pawła Nowackiego i Pawła Suchty (przedstawiający emocje społeczne, jakie wywołała katastrofa).

Temat rocznicy katastrofy obecny będzie też w pasmach rozłącznych terenowych oddziałów TVP. Np. TVP Białystok 10 kwietnia przypomni dokonania marszałka Krzysztofa Putry oraz prawosławnego biskupa polowego Mirona, opowie również o prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim. TVP Gdańsk zaprezentuje m.in. postać Macieja Płażyńskiego. Bohaterem programu "Z Archiwum TVP Gdańsk" będzie natomiast prezydent Lech Kaczyński.

TVN będzie emitował rocznicowe programy zarówno w naziemnie dostępnym kanale, jak i w TVN24, jednak główny ciężar transmisji przejmie ten ostatni.

10 kwietnia reporterzy TVN24 będą obecni we wszystkich miejscach głównych uroczystości z udziałem polityków i rodzin ofiar. TVN24 podobnie jak TVP pokaże też relacje z najważniejszych punktów rocznicowych obchodów. Tego dnia specjalne wydanie "Faktów" będzie wyemitowane ze Smoleńska, a stałe pozycje TVN24 jak "Rozmowa Rymanowskiego", "Loża prasowa" czy "Kropka nad i" będą miały specjalne wydania.

7 kwietnia TVN i TVN24 wyemitują dokument Ewy Ewart "W milczeniu", pokazujący oblicze katastrofy smoleńskiej oczami rodzin ofiar. 9 kwietnia TVN24 pokaże zaś reportaż Marka Osięcimskiego "Sobota", opowiadający o najbliższych godzinach po wypadku Tu-154M.

Polsat na głównej antenie 10 kwietnia o 19.30 wyemituje dokument "Wspomnienie o Piotrze Nurowskim", jednej z ofiar katastrofy, a zarazem członku rady nadzorczej Polsatu. Specjalne wydanie "Wydarzeń" - na antenie głównej i w Polsacie News - poprowadzi Jarosław Gugała.

Na antenie Polsat News 10 kwietnia transmitowane będą wszystkie zaplanowane uroczystości związane z obchodami rocznicy katastrofy Tu-154M, czyli obchody w Smoleńsku, Warszawie, Krakowie oraz w innych miejscach w Polsce. 10 kwietnia o godz. 20 planowana jest emisja specjalnego wydania programu "To był dzień" sprzed Pałacu Prezydenckiego.

Polskie Radio planuje rocznicowe programy na wszystkich swoich antenach. Transmisje z większości rocznicowych obchodów przeprowadzi Jedynka. 10 kwietnia Dwójka m.in. przypomni na swojej antenie relacje, jakie 10 kwietnia 2010 roku pojawiły się w polskich mediach i reakcje ludzi na wiadomość o katastrofie. Trójka 10 kwietnia zaprasza na specjalne wydania "Zapraszamy do Trójki" oraz relacje z Rosji.

Radio RMF wysyła do Smoleńska siedmioosobową ekipę "Faktów", które w tych dniach (w sobotę - dzień przed rocznicą, niedzielę - rocznica i poniedziałek rano - dzień po) będą realizowane "wyjazdowo".

"W sumie planujemy kilkanaście wydań +Faktów+ robionych ze Smoleńska wtedy, kiedy na miejscu będą działy się najważniejsze rzeczy: będziemy relacjonowali obchody oficjalne, nieoficjalne, rodzinne i wizyty zwykłych ludzi na miejscu katastrofy i w Katyniu" - poinformował PAP rzecznik stacji Maciej Brzozowski. Stacja wyemituje też specjalną serię reportaży rekonstruujących wydarzenia sprzed roku oraz rocznicowe rozmowy, prowadzone przez Konrada Piaseckiego i Agnieszkę Burzyńską.

Rzecznik dodał, że sam program zmieni się nieznacznie jeśli chodzi o układ i zawartość. "Najbardziej zmieni się niedzielny ranek, będzie mniej prowadzącego, a muzykę lekko stonujemy" - dodał.

Radio Zet w pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej będzie na bieżąco, w wiadomościach co godzinę, relacjonować uroczystości związane z obchodami. Reporterzy stacji będą śledzić przebieg uroczystości w Warszawie, Krakowie, Smoleńsku i Katyniu. "Jak zawsze, stawiamy na rzetelny przekaz i umiarkowanie. Nie będziemy koncentrować się tylko na rocznicy katastrofy. W wiadomościach Radia Zet znajdą się tego dnia również inne, ważne informacje" - poinformował PAP Daniel Adamski, dyrektor działu informacji Radia Zet.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Sobota
wieczór
0°C Niedziela
noc
1°C Niedziela
rano
3°C Niedziela
dzień
wiecej »

Reklama