Transmisje głównych uroczystości, specjalne dokumenty i reportaże, a w TVP symboliczna przerwa w programie - największe, ogólnopolskie media zaplanowały szczególny program na 10 kwietnia 2011 r., pierwszą rocznicę smoleńskiej katastrofy.
10 kwietnia o 8.41 - godzinie katastrofy TU-154 M - główne anteny Telewizji Polskiej na kilkadziesiąt sekund przerwą swój program. Chwilę ciszy wypełni obraz z miejsca tragedii.
9 i 10 kwietnia TVP będzie racjonować rocznicowe obchody w TVP Info oraz audycjach informacyjnych TVP1 i TVP2. Planowane są transmisje z wszystkich istotnych miejsc związanych z rocznicą katastrofy. 9 kwietnia m.in. ze smoleńskiej wizyty pierwszej damy Anny Komorowskiej, a 11 kwietnia - ze spotkania prezydentów Polski i Rosji. Transmisje obejmą też m.in. uroczystości na Cmentarzu Powązkowskim, mszę w stołecznej archikatedrze oraz koncert III symfonii Henryka M. Góreckiego w Teatrze Wielkim w Warszawie.
Tematowi rocznicy poświęcone będą audycje publicystyczne, reportaże i dokumenty, np. "Rok po..." przedstawiający wspomnienia najbliższych ofiar katastrofy oraz "Muszka, Marylka, Maria" - opowieść o prezydentowej Marii Kaczyńskiej. 6 kwietnia pokazany zostanie "Smoleński lot" Moniki Sieradzkiej (oparty na historii jednej z rodzin dotkniętej zarówno przez zbrodnię katyńską, jak i wydarzenia w Smoleńsku), a 10 kwietnia "Dni Żałoby, Dni Smutku" (Dies Luctus) Pawła Nowackiego i Pawła Suchty (przedstawiający emocje społeczne, jakie wywołała katastrofa).
Temat rocznicy katastrofy obecny będzie też w pasmach rozłącznych terenowych oddziałów TVP. Np. TVP Białystok 10 kwietnia przypomni dokonania marszałka Krzysztofa Putry oraz prawosławnego biskupa polowego Mirona, opowie również o prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim. TVP Gdańsk zaprezentuje m.in. postać Macieja Płażyńskiego. Bohaterem programu "Z Archiwum TVP Gdańsk" będzie natomiast prezydent Lech Kaczyński.
TVN będzie emitował rocznicowe programy zarówno w naziemnie dostępnym kanale, jak i w TVN24, jednak główny ciężar transmisji przejmie ten ostatni.
10 kwietnia reporterzy TVN24 będą obecni we wszystkich miejscach głównych uroczystości z udziałem polityków i rodzin ofiar. TVN24 podobnie jak TVP pokaże też relacje z najważniejszych punktów rocznicowych obchodów. Tego dnia specjalne wydanie "Faktów" będzie wyemitowane ze Smoleńska, a stałe pozycje TVN24 jak "Rozmowa Rymanowskiego", "Loża prasowa" czy "Kropka nad i" będą miały specjalne wydania.
7 kwietnia TVN i TVN24 wyemitują dokument Ewy Ewart "W milczeniu", pokazujący oblicze katastrofy smoleńskiej oczami rodzin ofiar. 9 kwietnia TVN24 pokaże zaś reportaż Marka Osięcimskiego "Sobota", opowiadający o najbliższych godzinach po wypadku Tu-154M.
Polsat na głównej antenie 10 kwietnia o 19.30 wyemituje dokument "Wspomnienie o Piotrze Nurowskim", jednej z ofiar katastrofy, a zarazem członku rady nadzorczej Polsatu. Specjalne wydanie "Wydarzeń" - na antenie głównej i w Polsacie News - poprowadzi Jarosław Gugała.
Na antenie Polsat News 10 kwietnia transmitowane będą wszystkie zaplanowane uroczystości związane z obchodami rocznicy katastrofy Tu-154M, czyli obchody w Smoleńsku, Warszawie, Krakowie oraz w innych miejscach w Polsce. 10 kwietnia o godz. 20 planowana jest emisja specjalnego wydania programu "To był dzień" sprzed Pałacu Prezydenckiego.
Polskie Radio planuje rocznicowe programy na wszystkich swoich antenach. Transmisje z większości rocznicowych obchodów przeprowadzi Jedynka. 10 kwietnia Dwójka m.in. przypomni na swojej antenie relacje, jakie 10 kwietnia 2010 roku pojawiły się w polskich mediach i reakcje ludzi na wiadomość o katastrofie. Trójka 10 kwietnia zaprasza na specjalne wydania "Zapraszamy do Trójki" oraz relacje z Rosji.
Radio RMF wysyła do Smoleńska siedmioosobową ekipę "Faktów", które w tych dniach (w sobotę - dzień przed rocznicą, niedzielę - rocznica i poniedziałek rano - dzień po) będą realizowane "wyjazdowo".
"W sumie planujemy kilkanaście wydań +Faktów+ robionych ze Smoleńska wtedy, kiedy na miejscu będą działy się najważniejsze rzeczy: będziemy relacjonowali obchody oficjalne, nieoficjalne, rodzinne i wizyty zwykłych ludzi na miejscu katastrofy i w Katyniu" - poinformował PAP rzecznik stacji Maciej Brzozowski. Stacja wyemituje też specjalną serię reportaży rekonstruujących wydarzenia sprzed roku oraz rocznicowe rozmowy, prowadzone przez Konrada Piaseckiego i Agnieszkę Burzyńską.
Rzecznik dodał, że sam program zmieni się nieznacznie jeśli chodzi o układ i zawartość. "Najbardziej zmieni się niedzielny ranek, będzie mniej prowadzącego, a muzykę lekko stonujemy" - dodał.
Radio Zet w pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej będzie na bieżąco, w wiadomościach co godzinę, relacjonować uroczystości związane z obchodami. Reporterzy stacji będą śledzić przebieg uroczystości w Warszawie, Krakowie, Smoleńsku i Katyniu. "Jak zawsze, stawiamy na rzetelny przekaz i umiarkowanie. Nie będziemy koncentrować się tylko na rocznicy katastrofy. W wiadomościach Radia Zet znajdą się tego dnia również inne, ważne informacje" - poinformował PAP Daniel Adamski, dyrektor działu informacji Radia Zet.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.