Reklama

Katyń: 71. rocznica zbrodni

Od odegrania hymnu polskiego i modlitwy rozpoczęły się w poniedziałek po południu na polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu uroczystości 71. rocznicy zbrodni katyńskiej. W uroczystościach - oprócz prezydentów Polski i Rosji - uczestniczy także grupa 220 krewnych ofiar zbrodni katyńskiej.

Reklama

Na Cmentarzu Wojskowym w Katyniu w uroczystym apelu poległych uczestniczyli prezydenci Polski i Rosji.

"Stajemy dziś do apelu poległych w miejscu wiecznego spoczynku ofiar zbrodni katyńskiej, by przywołać pamięć naszych rodaków zamordowanych za wierność przysiędze złożonej Rzeczypospolitej". - głosił test Apelu. - "Składamy dziś hołd polskim oficerom i podoficerom oraz funkcjonariuszom, którzy oddali swe życie za wolność i niepodległość. Wspominamy ich męczeństwo, którego symbolem jest zbrodnia katyńska, dokonana na polskich jeńcach wojennych”.

"Ich męka i śmierć nie były daremne, nie uległy zapomnieniu" - przypominał Apel - "Oddali życie w imię miłości do ojczyzny w nadziei, że odrodzi się Polska niepodległa, suwerenna i demokratyczna".

"Do was wołam, mieszkańcy i obrońcy kresów wschodnich Rzeczypospolitej, zdradziecko napadnięci w dniu 17 września 1939 r. przez sowieckiego agresora. Stańcie do apelu!" - te słowa wezwania odczytał w Katyniu polski oficer.

Następnie prezydenci Polski i Rosji - po raz pierwszy w historii - wspólnie złożyli wieńce przy pomniku pomordowanych polskich oficerów.

Uroczystości na polskim Cmentarzu Wojennym to ostatni punkt programu, przy którym obecny był Miedwiediew. Po złożeniu wieńców Komorowski odprowadził prezydenta Rosji, krótko wtedy rozmawiali. Następnie w Lesie Katyńskim odprawiono Mszę Świętą, w której uczestniczył prezydent RP. 

„Stoimy dziś na ziemi, która stała się Golgotą, miejscem kaźni dla tysięcy żołnierzy, oficerów, policjantów, elity intelektualnej polskiego narodu. W katyńskim lesie i w wielu innych miejscach, w zbiorowych mogiłach spoczywają krewni i przyjaciele tych, którzy tworzą wielką Rodzinę Katyńską” – przypomniał bp Guzdek i dodał: „Razem dotykamy stopami ziemi zroszonej krwią niewinnych. Chcemy się za nich modlić a wspominając, z ofiary ich życia oddać im hołd. To nasz obowiązek i potrzeba naszych serc”. - mówił w homilii biskup polowy Józef Guzdek.

Biskup polowy WP przestrzegł przed zapomnieniem o zbrodni i zaznaczył, że „pamięć musi mieć swój sens”. „Dobra pamięć jest niezwykle cenna, ale pamiętliwość jest już tylko słabością, która uniemożliwia wspinanie się na wyżyny człowieczeństwa” – zaznaczył.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
-1°C Czwartek
rano
3°C Czwartek
dzień
wiecej »

Reklama