Prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva zamierza podjąć się mediacji w sprawie uwolnienia nikaraguańskiego biskupa Rolanda Alvareza, uwięzionego przez reżim Daniela Ortegi. Zapowiedział to po wczorajszym spotkaniu z papieżem Franciszkiem w Watykanie.
Zdaniem Luli, uwięzienie hierarchy było błędem Ortegi, dlatego będzie starał się przekonać prezydenta Nikaragui do wypuszczenia go z więzienia i umożliwienia mu wyjazdu do Rzymu.
Policja aresztowała bp. Alvareza w sierpniu 2022 roku, a sądy postawiły mu następnie zarzuty „spisku” i rozpowszechniania „fałszywych wiadomości”. Hierarcha otwarcie krytykował to, co uważał za ograniczanie wolności religijnej przez lewicowy reżim Ortegi.
Władze w Managui uwolniły i wydaliły do Stanów Zjednoczonych 222 więźniów politycznych. Jednak dwoch z nich odmówiło wyjazdu, w tym bp Alvarez, który w konsekwencji został skazany na 26 lat więzienia, pozbawiony obywatelstwa Nikaragui i przeniesiony z aresztu domowego do więzienia.
Relacje między Kościołem katolickim a rządem Nikaragui są w kryzysie od 2018 roku, kiedy to protestujący domagający się ustąpienia prezydenta schronili się w kościołach. Ortega oskarżył wówczas Kościół katolicki o współudział w próbie zamachu stanu podjętej przez Waszyngton. Prezydent Nikaragui traktuje Kościół jako wroga politycznego.
Szacuje się, iż od 2018 r. organy państwowe przeprowadziły już prawie 400 ataków na Kościół. Dochodziło m.in. do dewastacji miejsc kultu, ataków fizycznych, a nade wszystko do wygnań i aresztowań. Organizacje praw człowieka informują, że reżim Ortegi nakazał już zamknięcie dziewięciu katolickich rozgłośni radiowych oraz trzech stacji telewizyjnych powiązanych z Kościołem, a także kościelnych uczelni. Wydalił z kraju nuncjusza apostolskiego abp. Waldemara Sommertaga i zawiesił relacje dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską, zamroził konta diecezji i osobiste konta bankowe księży. Wyjechać z Nikaragui musiały siostry ze Zgromadzenia Misjonarek Miłości, a w Wielkim Poście zakazano odprawiania Drogi Krzyżowej na ulicach miast.
Według ostatniego narodowego spisu ludności w liczącej 6,6 mln mieszkańców Nikaragui katolicy stanowią 58,5 proc. ludności.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.