Karty kredytowe – dodatek do budżetu domowego czy obciążenie?

Karty kredytowe są nieodłącznym elementem współczesnej bankowości, oferując wygodę i elastyczność w dokonywaniu płatności. Przed podjęciem decyzji o posiadaniu karty kredytowej, warto poznać jej charakterystykę, zalety, ale także zagrożenia z nią związane. Pozwoli to na efektywne korzystanie z kredytu wręcz za darmo, czerpiąc z niego maksymalne korzyści.

Jak wybrać najlepszą kartę kredytową?

Karta kredytowa to popularne narzędzie, dzięki któremu można poszerzyć możliwości swojego budżetu i wydawać więcej, niż w rzeczywistości się posiada. Banki oferują karty kredytowe na różnych warunkach, dlatego przed wyborem warto dowiedzieć się, jak wyglądają propozycje innych instytucji. Pomocne są w tym rankingi i porównywarki instrumentów bankowych, dzięki którym promocje kart kredytowych i aktualne oferty są ze sobą zestawiane pod względem kosztów, bonusów, wysokości zadłużenia itp.

Wybór najlepiej dostosowanej oferty ułatwi także wcześniejsze określenie własnych potrzeb. Dzięki temu łatwiej będzie wybrać instrument odpowiedni do własnych możliwości, o korzystnych warunkach umowy czy z najbardziej przystępnym oprocentowaniem.

Karty kredytowe – charakterystyka i działanie

Karta kredytowa to instrument finansowy w postaci plastikowej karty, który jest wydawany przez bank lub inną instytucję finansową, umożliwiający dokonywanie płatności za towary i usługi. Ich istotną cechą jest to, że wykorzystują one udostępniony przez emitenta kredyt, co oznacza, że ​​posiadacz może wydawać pieniądze, które nie są bezpośrednio związane z jego saldem na koncie bankowym.

To różni kartę kredytową od debetowej – aby dokonywać transakcji przy pomocy tej drugiej, konieczne jest posiadanie środków na rachunku bankowym. Karta kredytowa jest zadłużana do określonego w umowie limitu, który nie może być przekroczony.

Karty kredytowe działają na zasadzie udostępniania kredytu przez bank emitujący kartę. Posiadacz karty ma możliwość dokonywania płatności w dowolnym miejscu, gdzie akceptowane są karty kredytowe. Po dokonaniu transakcji emitent karty rozlicza się z miejscem, w którym została użyta karta, a posiadacz otrzymuje miesięczne oświadczenie o rozliczeniu, które wymaga spłaty.

Karty kredytowe oferują także pewne dodatkowe funkcje, takie jak odroczenie płatności, co daje posiadaczowi dodatkowy czas na uregulowanie zadłużenia. Istnieją również karty z programami lojalnościowymi, które umożliwiają zbieranie punktów za wydatki, które można wymieniać na nagrody, takie jak vouchery czy darmowe loty.

Ma to zachęcić konsumentów do korzystania z kart, a przy okazji jest pożytecznym i funkcjonalnym dodatkiem. Wiele osób chętnie zabiera ze sobą karty kredytowe w podróże i używa ich do pozostawienia na recepcji hotelu w celu zamrożenia na nich środków w formie kaucji. Po zakończeniu pobytu hotel oddaje kartę, co pozwala na szybkie rozliczenie z bankiem.

Jak unikać problemów finansowych? Zagrożenia związane z kartami kredytowymi

Chociaż karty kredytowe są wygodnym narzędziem finansowym, nieodpowiedzialne korzystanie z nich może prowadzić do poważnych zagrożeń finansowych. Jednym z największych niebezpieczeństw jest kumulowanie zadłużenia oraz zbyt wysoki limit na karcie, trudny do późniejszej spłaty.

Korzystanie z karty kredytowej jako źródła dodatkowych środków bez zdolności do terminowej spłaty zadłużenia może prowadzić do spiralnego wzrostu długów, przez co bank będzie się domagać wysokich odsetek powiększonych o kary związane z opóźnieniami w spłacie.

Ważne jest również unikanie odpłatności i prowizji związanych z kartą kredytową. Należy czytać uważnie warunki korzystania z karty, zwracając szczególną uwagę na opłaty za odroczenie płatności, prowizje za przekroczenie limitu kredytowego czy inne ukryte koszty.

Kto może posiadać kartę kredytową?

Karta kredytowa, tak jak inne zobowiązania bankowe, wymaga od potencjalnego posiadacza przynajmniej pełnoletniości (ukończonego 18 roku życia). Standardową procedurą bankową w przypadku podpisywania tego typu umowy jest ocena zdolności kredytowej konsumenta.

W tym celu pod uwagę bierze się dochody klienta i ich stabilność, potwierdzoną np. umową o pracę, zaświadczeniem o emeryturze lub innym regularnym przychodzie. Wśród sprawdzanych informacji bank może się także zainteresować historią zatrudnienia.

Zależnie od limitu na karcie kredytowej bank może ustalić minimalny dochód, który trzeba osiągać, aby móc ubiegać się o ten instrument finansowy. Jest to wymóg mający na celu zapewnienie, że wnioskodawca będzie w stanie spłacać zadłużenie z karty.

Banki oceniają także historię kredytową wnioskodawcy przed przyznaniem mu karty kredytowej. Osoby, które miały w przeszłości problemy z terminową spłatą zobowiązań lub które nie mają wystarczająco dobrej historii kredytowej, mogą napotkać trudności z otrzymaniem karty.

Czy kolor karty kredytowej ma znaczenie?

Najpopularniejsza karta płatnicza to ta w kolorze niebieskim – w ten sposób oznacza się instrumenty, które oferują standardowe funkcje i korzyści. Jest to najbardziej powszechny rodzaj karty kredytowej, dostępny dla szerokiego grona klientów. Inne kolory, w których produkowane są standardowe karty płatnicze to czerwień, zieleń fiolet i granat.

Ponadto wiele banków proponuje karty z własnymi nadrukami, podobnie jak w przypadku kart płatniczych, przez co urządzenia są niemal nieodróżnialne od siebie. Jest jednak kilka kolorów zarezerwowanych ze względu na swoje charakterystyczne cechy i możliwości.

Złote karty kredytowe są często powiązane z wyższym statusem klienta i wyższymi limitami kredytowymi. Karty w kolorze złotym oferują zazwyczaj dodatkowe korzyści, takie jak ubezpieczenia, programy lojalnościowe, obsługę klienta na wyższym poziomie, a także dostęp do ekskluzywnych usług czy atrakcyjnych ofert.

Kolejnym poziomem są karty platynowe i koralowe. Instrumenty w tych barwach są zazwyczaj zarezerwowane dla klientów o wysokich dochodach i doskonałej historii kredytowej. Oferują one ekskluzywne korzyści, takie jak ubezpieczenia podróżne, dostęp do salonów lotniczych, pomoc concierge’a i preferencyjne stawki na usługi finansowe.

Do najbardziej ekskluzywnych kart kredytowych zaliczane są te w czarnym kolorze. Są zastrzeżone dla klientów o najwyższych dochodach i o wyjątkowo wysokim statusie. Czarne karty często oferują luksusowe korzyści, takie jak prywatny asystent, zaproszenia na wydarzenia kulturalne i branżowe oraz szeroką gamę ubezpieczeń i usług dodatkowych.

Artykuł sponsorowany (om)

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| SPONSOROWANE

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
17°C Sobota
wieczór
15°C Niedziela
noc
12°C Niedziela
rano
21°C Niedziela
dzień
wiecej »