Historii nie możemy zmienić ani nie mamy prawa jej zapomnieć, mamy natomiast obowiązek zmienić samych siebie i znaleźć w sobie męstwo przyjęcia gorzkiej prawdy i przez wzajemne przebaczenie torować drogę do dalszego zrozumienia wzajemnego – stwierdziła Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR). Wydała ona 7 lipca oświadczenie na 80. rocznicę rzezi wołyńskiej.
Oto pełny tekst tego dokumentu:
Oświadczenie Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych do wierzących i wszystkich ludzi dobrej woli z okazji 80. rocznicy Tragedii Wołyńskiej w okresie Drugiej Wojny Światowej
Drodzy Bracia i Siostry!
W 80. rocznicę Tragedii Wołyńskiej my, członkowie Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych, pochylamy głowy nad pamięcią zabitych, zamordowanych i okaleczonych ofiar tych strasznych wydarzeń.
Od ponad dekady kroczymy drogą zadośćuczynienia, przebaczenia i pojednania ukraińsko-polskiego, drogą wymagającą samopoświęcenia, głębokiej pracy dusz i serc.
Dziś, gdy pociski i rakiety zabijają ukraińskie dzieci, gdy kremlowski szaleniec grozi naszym narodom popiołem jądrowym, a jego odrażający propagandziści wzywają do marszu na Warszawę, od porozumienia naszych narodów, ich zdecydowania i odpowiedzialności zależy nie tylko nasza przyszłość, ale także pokój i spokój całej Europy. Ukraińcy zawsze będą pamiętać pomocną dłoń wyciągniętą do nas przez naszych polskich braci w najbardziej dramatycznym okresie ukraińskiej historii. Dawne hasło polskich powstańców „W imię Boga za Naszą i Waszą Wolność” nabrało szczególnego znaczenia w czasie wojny rosyjsko-ukraińskiej. Ukraińcy walczą „o naszą i waszą wolność”, przeciwko powszechnemu złu, dyktaturze i niewolnictwu, o wartości wolnego świata, o samo życie obecnego i przyszłych pokoleń.
W imię zachowania i pomnażania wspólnego dziedzictwa, w imię przezwyciężenia najnowszych wyzwań i zagrożeń, my, potomkowie tych, którzy przeżyli straszliwe czasy, winniśmy zanosić do Pana swe gorące modlitwy. Prosimy Pana, aby grzechy przeszłości nie przeszły w przyszłość, aby wzajemne przebaczenie, wzajemny szacunek, pokój i zrozumienie stały się podstawą stosunków między narodami ukraińskim i polskim, aby nigdy nic ich nie przyćmiło.
Nie możemy zmienić tragicznych kart historii, ale nie mamy też prawa ani o nich zapominać, ani ich usprawiedliwiać. Jesteśmy natomiast zobowiązani do zmiany samych siebie – znalezienia w sobie odwagi, by przyjąć tę gorzką prawdę, oswoić się z tym tragicznym doświadczeniem i przez wzajemne przebaczenie utorować drogę do dalszego wzajemnego zrozumienia, pojednania i jedności.
Przypomnijmy raz jeszcze apel Papieża Jana Pawła II do narodów ukraińskiego i polskiego: „Czas uwolnić się od bolesnej przeszłości! Niech przebaczenie – udzielone i otrzymane – rozleje uzdrawiający balsam w każdym sercu. Niech dzięki oczyszczeniu pamięci historycznej wszyscy będą gotowi stawiać na pierwszym miejscu to, co łączy, a nie to, co dzieli, aby razem budować przyszłość opartą na wzajemnym szacunku, braterskiej współpracy i prawdziwej solidarności”.
Niech łaska Boża prowadzi nas drogą przebaczenia i leczenia ran przeszłości, ku braterskiej współpracy narodów ukraińskiego i polskiego!
Kijów, 7 lipca 2023 r.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.