O przebiegu spotkania 18 lipca z prezydentem Stanów Zjednoczonych, a także rozmowach z przedstawicielami Kościoła katolickiego w tym kraju, oraz innych instytucji specjalnego papieskiego wysłannika kardynała Matteo Zuppiego poinformowano w komunikacie opublikowanym przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
W dniach 17-19 lipca kardynał Matteo Zuppi, wysłannik Ojca Świętego, odwiedził Waszyngton w towarzystwie urzędnika Sekretariatu Stanu, aby kontynuować misję powierzoną mu przez papieża Franciszka i spotkać się z prezydentem Stanów Zjednoczonych, Josephem R. Bidenem.
Jak informuje komunikat Stolicy Apostolskiej, po przybyciu do Nuncjatury Apostolskiej w Waszyngtonie wieczorem 17 lipca kardynał Zuppi przeprowadził rozmowy z abp. Timothym Broglio, przewodniczącym Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych, podczas których wymieniono pewne refleksje na temat wojny na Ukrainie i inicjatyw Stolicy Apostolskiej na rzecz ofiar i pokoju.
Następnego dnia rano, w Rayburn House Office Building, delegacja watykańska, wraz z nuncjuszem apostolskim, abp. Christopheem Pierrem, i ks. prał. Séamusem Patrickiem Horganem, radcą nuncjatury spotkała się z członkami Komisji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (Komisji Helsińskiej) rządu Stanów Zjednoczonych, którym przedstawiła charakter i przebieg misji powierzonej jej przez papieża i wspólnie zastanawiała się nad sposobami zwiększenia jej skuteczności.
W komunikacie czytamy dalej, że po południu tego samego dnia papieski wysłannik i inni członkowie delegacji udali się do Białego Domu, gdzie zostali przyjęci przez prezydenta Bidena, któremu kardynał Zuppi przekazał list od Ojca Świętego, podkreślający smutek papieża z powodu cierpień spowodowanych wojną. Spotkanie, które rozpoczęło się krótko po godz. 17. 00 [czasu waszyngtońskiego - przyp. KAI] i trwało ponad godzinę, odbyło się w atmosferze wielkiej serdeczności i wzajemnego słuchania. Delegacja została zapewniona przez prezydenta USA o pełnej gotowości do wspierania inicjatyw w sferze humanitarnej, szczególnie na rzecz dzieci i osób najsłabszych, zarówno w odpowiedzi na tę pilną potrzebę, jak i w celu wspierania dróg pokoju.
Zobacz: Relacja na bieżąco z wydarzeń na Ukrainie
Rankiem 19 lipca delegacja watykańska uczestniczyła w Senackim Śniadaniu Modlitewnym w budynku Kongresu USA, podczas którego kard. Zuppi miał okazję poinformować uczestników o spotkaniach, które odbył na różnych etapach swojej misji pokojowej. Podczas spotkania wyrażono uznanie dla wysiłków Stolicy Apostolskiej i podkreślono odpowiedzialność każdego za zaangażowanie na rzecz pokoju.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.