Codzienne czytanie przez księży Pisma św. przyniesie w Kościele duchową wiosnę – taką nadzieję wyrażają biskupi w liście do kapłanów na Wielki Czwartek 2011 roku. W tym dniu podczas Mszy Krzyżma duchowni spotkają się w katedrach ze swoimi biskupami.
Pełna treść listu na 3. stronie - przejdź
Odnowiona zażyłość ze słowem Bożym ma rozpocząć nową, duchową wiosnę w Kościele. Winna ona porządkować radykalnie życie człowieka, umocnić powołanie i misję kapłańską, kształtować umysł, serce i wolę. Czytanie Pisma Świętego formuje też kapłaństwo według wzoru Jezusa.
Biskupi mają nadzieję, że wierni będą czuć, że duchowni stoją po stronie Ewangelii i patrzą na rzeczywistość tego świata z perspektywy Bożej. By tak było, postulują, aby księża każdy dzień rozpoczynali od czytania i słuchania słowa Bożego, z pragnieniem zamieniania jego treści w życie. Proszą, by duchowni wspólnie się modlili słowami psalmów na plebanii czy w kościele. Wówczas będą w stanie „udźwignąć ciężar duszpasterskiej troski wobec powierzonej sobie owczarni”
Zaznaczają przy tym, że duchowni nie zrozumieją siebie samych w swoim powołaniu, jeśli nie otworzą się na dialog ze Słowem. Otwarcie się także na dialog z Bogiem rozpocznie rzeczywisty proces nawrócenia. Codzienna lektura Pisma św. kształtowała przez wielki wielkie postacie Kościoła. Należeli do nich żarliwi głosiciele Słowa, ofiarni pasterze, duchowi mistrzowie, wychowawcy i ludzie zaangażowani w życie społeczne.
W liście do kapłanów na Wielki Czwartek biskupi nawiązują do adhortacji apostolskiej Benedykta XVI „Verbum Domini”, która jest owocem prac Synodu Biskupów z 2008 r., poświęconego słowu Bożemu w życiu i misji Kościoła. Jak wyjaśniają, odwołują się do słów Ojca Świętego, „aby pomóc rozpalić na nowo charyzmat zażyłej więzi ze słowem Bożym”. Papież Benedykt XVI wyraził przekonanie, że lectio divina, „jeśli będzie się ją skutecznie propagować, przyniesie w Kościele nową duchową wiosnę”.
Idąc za tym wskazaniem, biskupi polscy zachęcają kapłanów, by „rozkochali się na nowo w czytaniu słowa Bożego”, a czytanie i słuchanie słowa Bożego u początku nowego dnia było kluczowym momentem kapłańskiego życia i posługi. „Adhortacja uświadamia nam, że nie zrozumiemy siebie samych w naszym powołaniu, jeśli nie otworzymy się na dialog ze Słowem” – piszą biskupi. Wskazują, że księga Pisma Świętego powinna zajmować główne miejsce w kapłańskim mieszkaniu. Zachęcają księży do wspólnotowej modlitwy brewiarzowej na plebanii lub w kościele i szukania „ciszy zewnętrznej i wewnętrznej, bez której słowo Boże nie może być usłyszane”.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.