Reklama

Katowice poparły Pakt dla Kultury

Pakt dla Kultury - propozycję porozumienia między rządem RP i stroną społeczną - poparły w piątek Katowice. Deklarację wsparcia projektu, który ma m.in. zwiększyć finansowanie kultury do 1 procenta budżetu państwa podpisał prezydent miasta, Piotr Uszok.

Reklama

"W Pakcie dla Kultury mówimy o oczekiwaniach wobec rządu, ale najlepiej przedstawiać coś i oczekiwać, jeśli samemu się wykona pierwszy krok i myślę, że Katowice już go wykonały. Mówię o walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, co jest dla nas kluczowym wyzwaniem, ale niezależnie od losów naszego wniosku działania na rzecz kultury będą w Katowicach kontynuowane" - powiedział prezydent Uszok.

Zawarcia takiej umowy społecznej domaga się Ruch Obywatele Kultury - nieformalny i dobrowolny ruch obywatelski na rzecz zmiany zasad i finansowania kultury. Powstał jako odpowiedź i kontynuacja inicjatywy obywatelskiej "1 proc. z budżetu państwa na kulturę", podjętej podczas Kongresu Kultury Polskiej w Krakowie w 2009 r.

Jak podkreślił podczas piątkowego spotkania jeden z liderów ruchu prof. Jerzy Hausner, duże miasta, jeśli chcą się dalej włączać się w globalny obieg węzłów metropolitalnych, muszą uczestniczyć w wymianie wartości opartych na kreatywności i innowacyjności swoich mieszkańców.

"Wyraźnie widać, że ta dynamika rozwojowa, którą uzyskaliśmy w ciągu ostatnich 20 lat i która głównie opierała się o wykorzystanie mocy sektora prywatnego i przedsiębiorczości - że te możliwości rozwojowe Polski się powoli wyczerpują. Jeśli chcemy dalej przyśpieszać rozwój Polski, musimy sięgnąć do zasobów nie tylko twardego kapitału, ale także do zasobów kapitału miękkiego, które wiązane są z ludzką kreatywnością i innowacyjnością" - powiedział.

Projekt Paktu dla Kultury, czyli propozycje zmian w finansowaniu kultury i działalności kulturalnej Obywateli Kultury, zaprezentowano w grudniu w Warszawie. Jego zasadniczy cel to stopniowe zwiększanie wydatków na kulturę do wysokości 1 proc. w okresie od 2012 do 2015 r. jak podkreśla Hausner, obecne nakłady, sięgające 0,5 proc. pozwalają na zachowanie stanu obecnego, ale nie na rozwój.

Podpisanie deklaracji wsparcia dla projektu ma miejsce na finiszu starań Katowic o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r., o który ubiegają się także Gdańsk, Lublin, Warszawa i Wrocław. W czerwcu będzie wiadomo, które z zakwalifikowanych do ostatniego etapu konkursu miast stanie się w 2016 roku europejskim centrum kultury. Uszok zapewnił, że choć podpisanie deklaracji wpisuje się w szeroko podejmowane przez miasto działania na rzecz kultury, to nie jest "zabiegiem koniunkturalnym"

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
wiecej »

Reklama