Przygotowania trwają na całym świecie. Beatyfikację chcą przeżywać katolicy w Hiszpanii, USA, Wietnamie, Pakistanie i Ziemi Świętej
Bogate programy lokalnych obchodów beatyfikacji oferują ośrodki zamieszkane przez Polonię amerykańską. W Chicago w bazylice św. Jacka już od poniedziałku podczas Mszy wieczornych odtwarzane są homilie Jana Pawła II, a po każdej Mszy ma miejsce projekcja filmów dokumentalnych z pielgrzymek Papieża Polaka. W niedzielę odbędzie się ceremonia nadania imienia Jana Pawła II odcinkowi ulicy Milwaukee, przebiegającej przez dzielnicę polonijną. Także w niedzielę w kościele Pięciu Braci Męczenników sprawowana będzie Msza polowa przy ołtarzu, przy którym w 1979 r. Mszę odprawiał Jan Paweł II.
W licznych kościołach o 3:00 nad ranem czasu lokalnego będą też miały miejsce bezpośrednie transmisje uroczystości beatyfikacyjnych z Rzymu.
Wietnam i Pakistan
O specjalnej miłości Jana Pawła II do Kościoła i narodu wietnamskiego przypomina tamtejsza prasa katolicka. Jego szczególny związek z tym dalekowschodnim krajem przypisuje się podobieństwom historycznym i społecznym z ojczyzną Papieża. Podkreśla się szczególny związek i solidarność z prześladowaną wspólnotą katolików w Wietnamie oraz aktywność Jana Pawła II, by okazywać jej bliskość i pomoc. Ojciec Święty zainteresowany był odrodzeniem prześladowanego przez komunistów Kościoła. Często pisał do niego listy, wysyłał delegacje i przyjmował biskupów. Doprowadził w końcu do przywrócenia konferencji episkopatu. Wietnamczycy nie zapomną Jana Pawła II jego słów i posługi, kiedy uznał, że naród ten ma szczególne miejsce w jego sercu – podkreślają katolickie media. Ojcu Świętemu zależało bardzo na nawiązaniu relacji dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej z Wietnamem.
Natomiast w Pakistanie uroczystości związane z beatyfikacją Jana Pawła II odbędą się katedrze śś. Piotra i Pawła w Faisalabadzie. Wezmą w nich udział także przedstawiciele wspólnoty muzułmańskiej. Nowy błogosławiony cieszy się dużym szacunkiem wśród wyznawców islamu. Muzułmańscy zwierzchnicy z radością przyjmują wiadomość o beatyfikacji. Przyznają, że Papież stał się inspiracją dla wielu mieszkańców Pakistanu niezależnie od wyznawanej wiary. Wierni oglądać będą beatyfikację dzięki przekazom telewizyjnym.
Ziemia Święta
Specjalny list z okazji beatyfikacji Jana Pawła II wystosowali katoliccy ordynariusze Ziemi Świętej. Zawiera on przesłanie do diecezjan oraz program uroczystości związanych z beatyfikacją. W inicjatywy zaplanowane na wigilię uroczystości beatyfikacyjnych zaangażowały się wspólnoty Kościoła lokalnego oraz pielgrzymi z całego świata.
W liście skierowanym do wiernych katoliccy hierarchowie Ziemi Świętej podkreślili, że beatyfikacja sługi Bożego Jana Pawła II emocjonuje wszystkich, ponieważ jest on błogosławionym i świętym naszych dni. „Poznaliśmy go – czytamy w liście – jako pielgrzyma w Ziemi Świętej, wzór wiary, dialogu i pokoju, niezłomnego świadka oraz człowieka cierpienia. Słuchaliśmy jego odważnych słów umacniających w wierze i nadziei… Z nim – dodali hierarchowie – rozmawialiśmy o radościach, cierpieniach i nadziejach naszych diecezji oraz naszego narodu”.
W wigilię beatyfikacji w Jerozolimie i w Betlejem odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji owocnego przeżycia tego wydarzenia. W Nazarecie, w bazylice Zwiastowania, wierni i pielgrzymi będą uczestniczyć w modlitewnym czuwaniu „Totus Tubus”, zaś w Ammanie w centrum Królowej Pokoju modlić się będzie młodzież.
Delegacja kapłanów i wiernych z Ziemi Świętej będzie obecna na uroczystościach beatyfikacyjnych w Rzymie. Tych, którym nie dane było udać się do Watykanu, ordynariusze zachęcili do duchowego uczestnictwa poprzez liturgie zorganizowane we własnych wspólnotach parafialnych. „Wiara św. Tomasza i wiara Jana Pawła II” to temat zaproponowany duszpasterzom do refleksji, medytacji i katechezy w czasie niedzielnej Eucharystii.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.