Przed beatyfikacją

Przygotowania trwają na całym świecie. Beatyfikację chcą przeżywać katolicy w Hiszpanii, USA, Wietnamie, Pakistanie i Ziemi Świętej

Hiszpania

Na beatyfikację Jana Pawła II wyruszają liczni Hiszpanie. Do Rzymu uda się także około 30 biskupów na czele z kard. Antonio María Rouco Varelą, przewodniczącym konferencji episkopatu.

„Żegnaj ziemio Maryi” – tymi słowami Jan Paweł II pożegnał Hiszpanię, kończąc swoją piątą wizytę w tym kraju w 2003 r. Dla Hiszpanów, szczególnie młodzieży, polski Papież jest człowiekiem wiary, osobą czułą na ludzkie problemy, bliską cierpiącym, pełną charyzmatu. Takie komentarze można usłyszeć od pielgrzymów, którzy wyruszają na niedzielną beatyfikację. „Nie mogłam być na pogrzebie, ale teraz muszę tam być” – mówi María José z Madrytu. Hiszpanie udają się do Rzymu autokarami, pociągami i samolotami. Z Barcelony i Walencji wypłyną specjalne statki z pielgrzymami na pokładzie. Studenci Javier i Luis nie wiedzą, gdzie spędzą noc w Rzymie. „Nie zawsze można wziąć udział w historycznym wydarzeniu, a beatyfikacja Jana Pawła II z pewnością jest nim. Wyśpimy się po powrocie” – mówi Luis. Żałuje, że pierwsze informacje medialne przestraszyły część ludzi.

Do Rzymu uda się ok. 30 biskupów na czele z kard. Antonio María Rouco Varelą, przewodniczącym konferencji episkopatu. W sobotę 30 kwietnia po południu odprawi on w rzymskiej bazylice San Lorenzo in Damaso Mszę dla hiszpańskich pielgrzymów. Natomiast w czuwaniu na Circo Massimo udział weźmie delegacja Komitetu Centralnego Światowych Dni Młodzieży. „Jest to doskonała okazja, aby pokazać, czym one są, i zaprosić do Madrytu” – mówi María Gil-Casares.

W kilku diecezjach niedzielną uroczystość będzie można śledzić na żywo na specjalnie ustawionych ekranach. W madryckiej katedrze krajowe uroczystości ku czci Bożego Miłosierdzia zostały połączone z dziękczynieniem za beatyfikację Jana Pawła II.

Hiszpańska Polonia także przygotowuje się do niedzielnej uroczystości. Z okręgu madryckiego i Aragonii dzisiaj rano wyruszyła grupa ok. 60 pielgrzymów, która weźmie też udział w światowym spotkaniu Polonii przygotowanym przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska. Uroczyste Msze dziękczynne zostaną odprawione w niedzielę 1 maja w tych kościołach, w których celebrowane są one w języku polskim. „Mam wrażenie, że zrobiło się trochę za dużo hałasu. Media szukają nas, aby pokazać, jak świętujemy to wydarzenie. Tymczasem chodziłoby raczej o to, aby nauczanie Jana Pawła II wcielić w życie, aby znowu wszystko nie skończyło się na zewnętrznych uczuciach. W tej intencji będziemy się też modlili” – mówi ks. Krzysztof Mazurek, kapelan Polaków w Madrycie.

USA

Także Kościół w Ameryce żyje przygotowaniami do beatyfikacji Jan Pawła II. W wielu parafiach rozpoczęły się już czuwania modlitewne. Z licznych diecezji amerykańskich wyruszają pielgrzymki do Rzymu. Z przeprowadzonych przez Rycerzy Kolumba sondaży wynika, że aż 78 proc. Amerykanów i 98 proc. katolików w Stanach Zjednoczonych podziwia Jana Pawła II.

Dziedzictwo Jana Pawła II było także głównym tematem dorocznego „Śniadania modlitewnego”, które zgromadziło 27 kwietnia 1500 przedstawicieli świata polityki i liderów ruchów społecznych z całego kraju. „Jan Paweł II nigdy nie poszedł na kompromis z prawdą” – powiedział bp William E. Lori. Inni mówcy wzywali do kontynuowania walki o wolność religijną i obronę życia ludzkiego tak ważne w nauczaniu Jana Pawła II.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
23°C Czwartek
noc
21°C Czwartek
rano
31°C Czwartek
dzień
32°C Czwartek
wieczór
wiecej »