Archeologia. Odkrycie w katedrze w Syrakuzach

Pod drewnianą podłogą odkryto schody antycznej świątyni greckiej. Sycylijska diecezja i konserwatorzy już pracują nad projektem udostępnienia tego miejsca.

Do odkrycia doszło w pomieszczeniu używanym jako magazyn. Pod drewnianą podłogą, podczas rutynowych prac konserwacyjnych, odnaleziono resztki tzw. krepidomy, czyli kamiennej platformy schodkowej, będącej częścią starożytnej świątyni greckiej.

O archeologicznej ciekawostce napisała Erica Vailati w „Avvenire”, największym włoskim dzienniku katolickim, cytując naukowców i konserwatorów. „Nie jest to odkrycie w sensie absolutnym: w przeszłości już starano się je zakryć” – tłumaczy Salvatore Martinez, konserwator dziedzictwa kulturalnego Syrakuz. „Zwróciliśmy uwagę na brak kolumny, którą być może usunięto, ale nie wiemy, w jakich czasach. Nadal mamy zbyt mało elementów do dyspozycji, ale postanowiliśmy razem z kurią, że chcemy pogłębić badania i podnieść wartość tego miejsca”. Pracują przy tym konserwatorzy kościelni wspólnie z miejskimi.

„Nawet jeśli nie jest to epokowe odkrycie, emocjonujące jest zobaczyć po raz pierwszy to, co zostało z podstawy świątyni” – skomentował ks. prał. Sebastiano Amenta z Syrakuz, odpowiedzialny za zabytki sakralne. „Te schody zostały przykryte drewnianą podłogą ok. 100 lat temu. Wspólnie z nadzorem konserwatorskim odrestaurujemy je i udostępnimy do użytkowania” – zapowiedział.

Erica Vailati zaznacza, że grecka świątynia, na której zbudowano katedrę w Syrakuzach, była poświęcona bogini Atenie. Jej początki sięgały V w. p.n.e. „Wraz z nadejściem chrześcijaństwa w VII w. n.e. została przekształcona przez Bizantyjczyków w bazylikę chrześcijańską, która na przestrzeni lat kilkakrotnie zmieniała swój wygląd, także na skutek trzęsień ziemi” – przypomina „Avvenire”.

Dziś jej barokowa fasada wzbudza zachwyt turystów przybywających na Sycylię.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
32°C Poniedziałek
wieczór
25°C Wtorek
noc
19°C Wtorek
rano
26°C Wtorek
dzień
wiecej »