10 maja mija 60 rocznica męczeńskiej śmierci biskupa Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego w Polsce, Józefa Padewskiego
Kościół Polskokatolicki w Polsce oraz Polski Narodowy Kościół Katolicki w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie w tych dniach wspominają 60 rocznicę męczeńskiej śmierci swego biskupa Józefa Padewskiego, który został bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy UB w nocy z 9 na 10 maja 1951 r.
Józef Padewski, (ur. 18 lutego 1894 r. w Antoniowie) był biskupem polskiej diecezji misyjnej Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego w Stanach Zjednoczonych Ameryki i Kanady (PNKK). Po II wojnie światowej miał kierować diecezją misyjną w Polsce.
17 stycznia 1951 r. 57 letni wówczas bp Padewski został aresztowany i uwięziony w więzieniu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych PRL w Warszawie przy ul. Rakowieckiej. Przez pewien czas więzień przetrzymywany był w zwykłej psiej budzie.
W nocy z 9 na 10 maja 1951 r., bp Padewski został zakatowany przez przesłuchujących go funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa, którzy próbowali zmusić go do zrzeczenia się urzędu zwierzchniczego i natychmiastowego opuszczenia Polski. Bp Józef Padewski bowiem niemal ostatnią przeszkodą do całkowitego podporządkowania Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego aparatowi komunistycznemu, który chciał posłużyć się wspólnotą w bezpardonowej walce z Kościołem Rzymskokatolickim.
Po śmierci biskupa Padewskiego przeprowadzono rzekomą sekcję zwłok, stwierdzając w karcie zgonu, że była to śmierć naturalna. W fałszerstwie posłużono się falsyfikatem druku Zakładu Medycyny Sądowej z rzekomym podpisem prof. Grzywo-Dąbrowskiego, który uchodził w środowisku medycznym za autorytet.
Wprowadzenie opinii publicznej w błąd miało na celu ukrycie faktu popełnienia morderstwa na zwierzchniku Biskupa Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego w Polsce. Dowody dotyczące zbrodni znajdują się obecnie w archiwum IPN w Warszawie.
Mimo licznych protestów ze strony władz Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego i Ambasady Amerykańskiej w Polsce, nie udało się doprowadzić do wykrycia sprawców mordu na biskupie.
Tradycją społeczności polskokatolickiej w Warszawie są coroczne spotkania modlitewne nad skromną mogiłą biskupa męczennika, przypadające w kolejne rocznice jego śmierci. W tym roku wierni i sympatycy Kościoła Narodowego spotkają się we wtorek 10 maja o godz. 17:00 na Cmentarzu Powązkowskim-Wojskowym w Warszawie (kwatera D) na spotkaniu modlitewnym prowadzonym przez duchownych Kościoła Polskokatolickiego.
Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.
Do wyboru nowego papieża potrzeba dwóch trzecich głosów, czyli 89.
Poprzedzające konklawe spotkania kardynałów przeżył on jako „piękne i poważne rekolekcje”.
Na godzinę 10.00. zaplanowano Mszę św. Pro eligendo Romano Pontifice (o wybór papieża rzymskiego).
Czy nowy rząd w Berlinie ma pomysł na problem migracyjny, który Niemcy sami stworzyli?